ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Udało się osiągnąć konsensus w sprawie nowelizacji prawa geologicznego i górniczego
11.05.2017r. 15:15

Jak poinformował BiznesAlert.pl, w czasie 41 posiedzenia Sejmu 10 maja (2017 r.) odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Projekt ma na celu implementacje Dyrektywy Unii Europejskiej wprowadzającej standardy, których celem jest "ograniczenie ryzyka wystąpienia poważnej awarii podczas prowadzenia działalności poszukiwawczej, rozpoznawczej i wydobywczej" na złożach węglowodorów w granicach obszarów morskich.
Ograniczenie zagrożeń mają zapewnić mechanizmy chroniące środowisko naturalne oraz poprawę bezpieczeństwa pracy. Komisja Energii i Skarbu Państwa oraz Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, gdzie odbyło sie pierwsze czytanie projektu przedstawiły sprawozdanie z poprawkami do projektu.

Posłanka Anna Paluch (PiS) prezentująca Wysokiej Izbie to sprawozdanie przypomniała, że w resorcie środowiska po poprzedniej kadencji zostało 575 niewdrożonych aktów prawnych, w tym cztery projekty ustaw. Jednym z nich była zmiana Prawa geologicznego i górniczego. Dlatego konieczny był obecnie pośpiech w pracach nad projektem i nie można było pozwolić sobie na powołanie podkomisji, ponieważ Polsce grożą poważne kary za opóźnienia w implementacji Dyrektywy UE.
Sekretarz stanu w Ministerstwie środowiska Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek także podkreślił dwuletnie opóźnienie implementacji Dyrektywy offshore'owej, czyli poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów na morzu. Rząd starał się, żeby ten projekt ustawy implementował tyle, ile musimy w ramach obowiązku wynikającego z członkostwa w Unii Europejskiej.

Poszczególne kluby sejmowe w dyskusji zadeklarowały "poparcie ustawy albo niegłosowanie przeciw niej". W czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, w związku z tym Sejm ponownie skierował projekt do Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W ramach drugiego czytania prowadzone więc będą dalsze prace legislacyjne - przypomina BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE