ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejne pozwy w drodze do Taurona
07.08.2017r. 05:33

W ostatnich dniach Tauron poinformował o otrzymaniu dwóch pozwów w związku z wypowiedzeniem umowy na zakup energii elektrycznej i zielonych certyfikatów. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" w najbliższych dniach do Tauronu napłyną dwa kolejne pozwy.
Dziennik przypomina, że spółki Dobiesław Wind Invest oraz Gorzyca Wind Invest wchodzące w skład konsorcjum Invenergy-Enerco, pozwały Tauron o zapłatę odszkodowań o łącznej wysokości 74,4 mln zł w związku z wypowiedzeniem przez jego spółkę zależną Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa długoterminowych umów na zakup energii elektrycznej i zielonych certyfikatów. Obie firmy w pozwach domagają się też uznania odpowiedzialności Tauronu za przyszłe szkody, które szacują na 719,9 mln zł.

Tauron po wstępnej ocenie pozwów uznaje je za całkowicie bezzasadne. Spółka zapowiada jednocześnie, że o odpowie na pozwy w określonym przez sąd 14-dniowym terminie.

Według informacji "Rz" to nie ostatnie pozwy w tej sprawie. Jak pisze dziennik w najbliższych dniach do Taurona powinny wpłynąć kolejne dwa, od spółek Pękanino Wind Invest oraz Nowy Jarosław Wind Invest. Ta pierwsza będzie się domagała odszkodowania w wysokości 28,5 mln zł, a druga 27 mln zł.
W marcu 2015 roku Tauron informował, że jego spółka zależna Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa wypowiedziała kontrahentom posiadającym farmy wiatrowe długoterminowe umowy, zawarte w latach 2009-2010, na zakup przez PE-PKH energii elektrycznej i praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł.

Natomiast na początku lipca tego roku spółka Invenergy, do której należą spółki Dobiesław Wind Invest i Gorzyca Wind Invest oraz Pękanino Wind Invest oraz Nowy Jarosław Wind Invest oznajmiła, że domaga się od Tauronu ponad 1,2 mld zł odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umów długoterminowych. Odpowiadając na te informacje prawnik reprezentujący Taurona podkreślił, że adresat tego pozwu jest całkowicie niezrozumiały, bo stroną sporu jest PE-PKH. Ponadto zwrócił on uwagę, że w tych umowach są tzw. klauzule adaptacyjne. Klauzule te stanowią zabezpieczenie dla sytuacji, w której warunki umowy stają się tak odległe od tego co strony zakładały przy zawarciu umowy i umożliwiają dostosowanie kontaktów do istotnie zmienionych warunków rynkowych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE