ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Invenergy pozywa Energę na 32 mln zł za odmowę wykonania wyroku SN
31.08.2017r. 10:45 31.08.2017r. 08:27

Spółka zależna amerykańskiej spółki energetycznej Invenergy wystąpiła z powództwem przeciwko Energa-Obrót, żądając zapłaty 32 mln zł odszkodowania w związku z odmową wywiązania się przez Energę z zobowiązań wynikających z korzystnego dla Invenergy wyroku Sądu Najwyższego - podała Invenergy w komunikacie prasowym.
Jak poinformowała w czwartek Invenergy, za pośrednictwem swojej spółki zależnej wystąpiła z powództwem przeciwko Enerdze-Obrót- spółce z Grupy Energa. Amerykanie domagają się w pozwie 32 mln zł jako odszkodowania w związku z odmową wywiązania się przez Energę z zobowiązań wynikających z korzystnego dla Invenergy wyroku Sądu Najwyższego.

Chodzi o rozwiązanie przez Energę w 2013 r. długoterminowej umowy o sprzedaż tzw. zielonych certyfikatów, zawartej z należącą do Invenergy spółką wiatrową. Amerykańska spółka domagała się w sądzie uznania rozwiązania tej umowy za bezskuteczne. Jak podkreśliła Invenergy w komunikacie, we wrześniu 2016 r. Sąd Najwyższy orzekł, że Energa nie miała prawa do jednostronnego zakończenia obowiązywania umowy "bez uzasadniającej to doniosłej przyczyny w świetle interesów obu stron". W następstwie tego wyroku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał prawomocny wyrok, w którym orzekł, że rozwiązanie przez Energę umowy o sprzedaż zielonych certyfikatów nie wywarło skutków prawnych - zaznaczyli Amerykanie.

"Do czasu ewentualnego rozstrzygnięcia sprawy w sądzie nie będziemy jej komentować" - powiedział PAP prezes Energi Daniel Obajtek.
Z kolei Invenergy uważa, że działania Energi "przypominają działania podjęte przez państwową spółkę Tauron, wobec której Invenergy wystąpiła niedawno z czterema podobnymi pozwami". Amerykanie pozwali Tauron na 1,2 mld zł za "nieetyczne" i niezgodne z prawem rozwiązanie długoterminowych umów z operatorami farm wiatrowych na zakup energii oraz zielonych certyfikatów. Tauron utrzymuje, że stroną tego sporu jest Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. (PE-PKH) - spółka w 100 proc. zależna od Taurona w stanie likwidacji.

Amerykańskie Invenergy jest inwestorem i operatorem instalacji z sektora energetyki odnawialnej i gazowej. Zrealizowała lub realizuje ponad 100 projektów o łącznej mocy zainstalowanej niemal 16 GW. W Polsce Invenergy działa od 2005 roku - i, jak szacuje sama firma - w tym czasie zainwestowała ok. 2,2 mld zł w 11 farm wiatrowych.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: I tak 31.08.2017r. 08:38
Przed dostawą Patriot zapłacimy co do złotówki i pomysł prezia na wiecznej diecie z kładzeniem spółki żeby wydymać... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE