ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

URE odwołało aukcje OZE. Rząd zaskoczył inwestorów
02.10.2017r. 09:29

O szczegółach wprowadzonych niespodziewanie rozporządzeń rządu, które anulowały kolejne, w tym już ogłoszone, aukcje OZE na ten rok - pisze serwis Gramwzielone.pl.
Po przeprowadzeniu dwóch tegorocznych aukcji, w dniach 29 i 30 czerwca br., URE pod koniec sierpnia br. ogłosił kolejne cztery aukcje, które miały się odbyć w dniach 28 września, 2 października, 4 października i 6 października br. Ogłaszając te aukcje, Urząd wypełniał rozporządzenie Rady Ministrów z 20 marca 2017 r., w którym wskazano kolejność tegorocznych aukcji - w sumie miało ich się odbyć kilkanaście.

Aukcja z czwartku 28 września została przeprowadzona przez URE zgodnie z planem i bez problemów technicznych. Kolejna z ogłoszonych aukcji miała się odbyć już dzisiaj. Niespodziewanie jednak w piątek 29 września w Dzienniku Ustaw pojawiły się dwa rozporządzenia Rady Ministrów, w konsekwencji których URE anulował kolejne aukcje, które miały się odbyć w dniach 2, 4 i 6 października.

W obu rozporządzeniach z 29 września, podpisanych przez premier Beatę Szydło, nie przewidziano żadnego vacatio legis. W efekcie weszły w życie z dniem publikacji, 29 września, a URE, działając na podstawie nowych rozporządzeń, tego samego dnia anulował kolejne aukcje.

W pierwszym rozporządzeniu, nr 1819, rząd wyzerował ilość planowanej do zakupu energii i jej wartość - w przypadku wszystkich aukcji, w których przewidziano na ten rok wsparcie w rozporządzeniu RM z 20 marca 2017 r. (nr 712).

Co istotne URE, kierując się rozporządzeniami z 20 marca 2017 r., już przeprowadził pierwsze dwie aukcje - odbyły się w dniach 29 i 30 czerwca - dla których w rozporządzeniu z 29 września 2017 r. również wyzerowano ilość planowanej do zakupu energii i jej wartość.

Aukcję z 29 czerwca zaadresowano do inwestorów planujących budowę nowych instalacji OZE o mocy do 1 MW - jej beneficjentami zostali głównie inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych.

Natomiast aukcję z 30 czerwca, migracyjną, zaadresowano do właścicieli istniejących elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, dając im szansę na przejście z systemu zielonych certyfikatów do nowego systemu rozliczeń.

Urząd Regulacji Energetyki zdążył też przeprowadzić aukcję migracyjną z 28 września, adresowaną w szczególności do istniejących biogazowni innych niż rolnicze, jednostek wykorzystujących biomasę oraz niektórych elektrowni wodnych.
W drugim z opublikowanych w ostatni piątek rozporządzeń RM (nr 1820), dotyczącym kolejności przeprowadzenia tegorocznych aukcji, uchylono punkty 3-13 wcześniejszego rozporządzenia z 20 marca (nr 713), w którym wskazano właśnie 13 tegorocznych aukcji.

Oznacza to m.in., że rozporządzenie z 29 września uchyliło m.in. aukcję... którą URE przeprowadził dzień wcześniej - zgodnie z przepisami obowiązującymi na 28 września - opisaną w art. 1 pkt 3 rozporządzenia z 20 marca br.

- Zgodnie z dyspozycją przepisów (...) aktów prawnych, w roku 2017 nie odbędą się kolejne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii - poinformował wczoraj Urząd Regulacji Energetyki, wykonując rządowe rozporządzenia z 29 września.

Taka decyzja rządu, zawarta w rozporządzeniach Rady Ministrów z 29 września, oznacza, że nadzieję na organizację aukcji jeszcze w tym roku tracą m.in. inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW. To właśnie ich miała promować kolejna aukcja wskazana w rozporządzeniu z 20 marca, którą miał ogłosić URE. Wartość sprzedanej energii miała sięgnąć ponad 1,97 mld zł.

Nadzieję na organizację aukcji tracą też inwestorzy, którzy mogli zgłosić swoje projekty w koszykach wskazanych w punktach 7-13 rozporządzenia z 20 marca. Szansę na wsparcie mieli zyskać inwestorzy planujący budowę m.in. elektrowni biomasowych, wodnych, biogazowych czy instalacji wykorzystujących do produkcji energii ulegające biodegradacji odpady przemysłowe i komunalne.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, w tym roku nie powinna się już odbyć żadna aukcja - o ile nie doczekamy się kolejnego, niespodziewanego rozporządzenia rządu.

Tymczasem niecały rok temu, w listopadzie 2016 r., inwestorzy działający na rynku OZE mogli usłyszeć od ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, że w aukcjach zaplanowanych na 2017 rok rząd zakupi energię odnawialną o wartości kilkunastu miliardów złotych.

- Będzie bardzo duża aukcja na poziomie, zakładam, kilkunastu miliardów złotych w przyszłym roku, która określi wtedy perspektywę na najbliższych 10 lat z perspektywą do 15 lat. Przygotowujemy się do bardzo poważnego ruchu finansowego w związku z tym - mówił w listopadzie ubiegłego roku minister Tchórzewski.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: X 02.10.2017r. 09:40
Ilość planowanej do zakupu energii i jej wartość dla wytwórców, dla których aukcje odbyły się 29 i 30 czerwca nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 02.10.2017r. 10:34
Panie Ministrze i Regulatorze, albo zaczniecie działać razem, ale niech jeden z was zmieni zajęcie, bo tak wojna... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ert 02.10.2017r. 12:33
To afera duża. Czy to nie odcinanie nas od środków UE ? Gdzie wiarygodność rządu i ME ? A może chodzi o to aby... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 03-10-2017r. 13:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE