ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rynek mocy poza porządkiem obrad Sejmu
09.10.2017r. 13:37

Jak czytamy w BiznesAlert, w ubiegłym tygodniu wiceminister energii Andrzej Piotrowski poinformował, że pierwsze czytanie projektu ustawy o rynku mocy odbędzie się najprawdopodobniej na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 10-12 października. Jednak z porządku obrad Sejmu na godzinę 10.00 dnia 9 października wynika, że prac nad projektem ustawy o rynku mocy nie będzie.
Pojawienie się projektu ustawy o rynku mocy w harmonogramie prac Sejmu oznaczałoby, że Ministerstwo Energii porozumiało się z Komisją Europejską w sprawie kształtu tej legislacji złożonej do prenotyfikacji. Projekt miał pojawić się w Sejmie jeszcze przed wakacjami, jednak spadał z porządku obrad. Miał się już pojawić na posiedzeniu Sejmu po przerwie wakacyjnej, we wrześniu. Znów jednak wycofano go z harmonogramu. Tłumaczono to "potrzebą dodatkowych uzgodnień z Komisją Europejską".

- Przez cały okres prac nad projektem byliśmy w kontakcie z Komisją Europejską. Na tym etapie wszystko, co istotne, jest uzgodnione, a niezbędne poprawki zostaną wprowadzone do projektu na etapie prac komisji parlamentarnych. Dotyczą one np. sposobu organizacji aukcji, uczestnictwa podmiotów zagranicznych w aukcjach - powiedział w zeszłym tygodniu cytowany przez "Puls Biznesu" Andrzej Piotrowski.

Uwagi Komisji do projektu ustawy miały pojawić się w formie poprawek posłów Prawa i Sprawiedliwości. Z informacji portalu BiznesAlert.pl wynika, że prace nad poprawkami wciąż trwają, dlatego też projekt nie został jeszcze zgłoszony w ramach harmonogramu prac Sejmu na posiedzenie 10, 11, 12 i 13 października.
Punkt ten można jeszcze wpisać do planu. Głosowanie nad porządkiem obrad zaplanowano na jutro, więc posłowie mają jeszcze czas, aby przygotować poprawki do projektu ustawy, zgodnie z sugestiami Komisji i włączyć temat do planu obrad.

Ministerstwo Energii przewiduje, że w wyniku uchwalenia ustawy o rynku mocy powstanie dwutowarowy rynek energii i mocy z pierwszymi dostawami w 2021 r., dzięki czemu koszty dostawy energii elektrycznej będą niższe o 55,6 mld zł w latach 2021-2035. Przewidywane wydatki budżetu państwa w ciągu 10 lat to 10,38 mld zł. Ustawa miałaby wejść w życie od 2018 roku.

Projekt jest także w procedurze prenotyfikacyjnej w Komisji Europejskiej w celu uzyskania pewności prawnej w zakresie uznania przepisów tego projektu za pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE