ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE chce nowego prawa dla gazociągów aby uporządkować kwestie Nord Stream 2
06.11.2017r. 06:08

Jak czytamy w BiznesAlert.pl powołując się na Financial Times, Bruksela proponuje roztoczenie prawa unijnego na wszystkie gazociągi służące importowi gazu ziemnego do Unii Europejskiej. W ten sposób chce uregulować prawnie Nord Stream 2.
Gazociąg jest krytykowany w Europie Środkowo-Wschodniej, bo może ugruntować pozycję rosyjskiego Gazpromu, osłabić szanse alternatyw, jak terminal LNG w Świnoujściu i uderzyć w politykę energetyczną UE.

Komisja proponuje, aby od 2018 roku wszelkie istniejące gazociągi spełniały cztery warunki: niedyskryminujące taryfy, przejrzystość raportowania i co najmniej 10 procent przepustowości do dyspozycji stron trzecich, a także rozdział właścicielski. Kraje członkowskie miałyby prawo przyznania wyłączenia dla gazociągów kończących bieg na ich terytorium do zatwierdzenia przez UE w przypadku nowych inwestycji.
Komisarze mają głosować nad propozycją w środę 8 listopada. Jeśli propozycja przejdzie, trafi do Rady i Parlamentu Europejskiego.

Financial Times podaje, że zmiana zmusiłaby architektów Nord Stream 2 do pewnych zmian operacyjnych, ale nie zablokowałaby przedsięwzięcia.
Financial Times , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE