ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

TS UE potwierdził karę dla EDF
23.01.2018r. 11:28

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, francuski koncern energetyczny musiał zwrócić gigantyczną pomoc, którą otrzymał od rządu Francji niezgodnie z zasadami unijnego rynku - potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Sprawa ciągnęła się już kilkanaście lat.
Électricité de France (EDF) to jeden z największych koncernów energetycznych w Europie, a jego dominującym udziałowcem jest francuskie państwo. W ramach reformy rynku energetycznego, którą przeprowadzono we Francji jeszcze pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, w EDF przeprowadzono restrukturyzację mającą dostosować go do nowych reguły gry.

W 2003 r. Komisja Europejska stwierdziła, że restrukturyzacja EDF odbyła się z naruszeniem unijnych zasad pomocy publicznej. W ramach restrukturyzacji francuskie władze miały bowiem niesłusznie nie naliczyć podatku, w ten sposób naruszając zasady konkurencji na rynku wspólnotowym. Wysokość nienaliczonego podatku oszacowano wówczas na 888,89 mln euro. Sumę, którą EDF miał zwrócić z odsetkami, oszacowano na 1,217 mld euro.

Komisja Europejska potwierdziła swoją decyzję w lipcu 2015 roku, po tym jak wcześniej unijny sąd anulował decyzję z 2003 r., nie stwierdzając podstaw do zarządzenia zwrotu nienaliczonego podatku jako niedozwolonej pomocy publicznej.

Po tym EDF ponownie wystąpił przy wsparciu francuskiego rządu do unijnych sądów o zbadanie słuszności decyzji Brukseli.
Tym razem Trybunał Sprawiedliwości stwierdził słuszność decyzji Komisji Europejskiej, odrzucając argumenty strony francuskiej, co potwierdził opublikowanym w ubiegłym tygodniu wyrokiem.

EDF zwrócił w październiku 2015 roku sumę w wysokości 1,383 mld euro, a ostatnia decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE dla francuskiego potentata nie pociąga za sobą kolejnych skutków finansowych. Francuzi zasygnalizowali jednak w komunikacie możliwość ponownego odwołania.

Francuskie państwo pozostaje większościowym udziałowcem EDF, posiadając pakiet 85 proc. udziałów. W ubiegłym roku EDF wypracował przychody rzędu 71,2 mld euro. Koncern zatrudniający na całym świecie niemal 155 tys. pracowników posiada 37,1 mln klientów, a w ubiegłym roku wyprodukował 584,7 TWh energii elektrycznej, w tym 78 proc. z atomu, po 8 proc. z elektrowni wodnych, a także z gazu, 3 proc. z węgla, 2 proc. z OZE oprócz hydroenergii, a także 1 proc. z elektrowni bazujących na ropie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE