ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyższy Urząd Górniczy będzie kierował pracami dotyczącymi unijnej dyrektywy
13.03.2018r. 13:06

Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach od kwietnia będzie kierował pracami międzynarodowej grupy, zajmującej się realizacją unijnej dyrektywy w sprawie urządzeń użytkowanych w miejscach zagrożonych wybuchem - m.in. w kopalniach, elektrowniach czy przemyśle chemicznym.
Chodzi o działającą przy Komisji Europejskiej Grupę Współpracy Administracyjnej dla Dyrektywy 2014/34/UE, dotyczącej wprowadzania do obrotu urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Prezes WUG jest wiodącym organem nadzoru rynku dla tej dyrektywy w Polsce.

Unijna dyrektywa dotycząca wyrobów, możliwych do stosowania w warunkach zagrożenia wybuchem, ma kluczowe znaczenie dla przemysłu wydobywczego, petrochemicznego, chemicznego i energetycznego, a także np. dla rolnictwa. Duża część wykorzystywanych w tych sektorach urządzeń musi mieć specjalne atesty i certyfikaty, gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania. Normy w tym zakresie wypracowują eksperci, a działająca przy KE grupa jest forum wymiany doświadczeń, monitorowania sytuacji, wyjaśniania wątpliwości i proponowania nowych rozwiązań.

"Poszczególne organy nadzoru rynku wymieniają swoje doświadczenia, wyjaśniają niejasności co do stosowania wyrobów, klasyfikacji zagrożonych przestrzeni, a także opracowują ważne dla Komisji Europejskiej dokumenty, jak zmiany przewodnika do Dyrektywy czy zmiany w normach zharmonizowanych" - wyjaśniła we wtorek rzeczniczka WUG Anna Swiniarska-Tadla.

Każde państwo członkowskie UE musi powołać organy nadzoru rynku w tym zakresie i współpracować w ramach grupy, w skrócie zwanej ATEX ADCO. Wyższy Urząd Górniczy, reprezentujący w tych sprawach stronę polską, uczestniczy pracach grupy od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. 10 lat temu Polska, wraz z Danią, przewodniczyła już grupie; od kwietnia WUG będzie sprawował w niej samodzielne przewodnictwo.
"Oznacza to, że przez najbliższe dwa lata prace grupy zostaną bezpośrednio skupione w Wyższym Urzędzie Górniczym. Spotkania planowane są w okresach około półrocznych, po wpłynięciu niezbędnych materiałów od zainteresowanych stron. Lista zadań jest długa, bo znajdują się na niej zarówno sprawy kontynuowane, jak i nowe" - powiedziała rzeczniczka Urzędu.

Przedstawiciele WUG liczą, że na polskim przewodnictwie w tym gremium skorzystają m.in. krajowi producenci urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. "Promocja polskiej myśli technicznej w obszarze ATEX ma szansę okazać się największym sukcesem tego przewodnictwa" - oceniła rzeczniczka, wskazując, iż ma to istotne znaczenie nie tylko dla górnictwa i energetyki, ale także np. przemysłu chemicznego i paliwowego oraz rolnictwa.

Spotkania grupy odbywają się zazwyczaj dwa razy w roku, na terenie państwa przewodniczącego pracom lub w Brukseli. W ramach dotychczasowej współpracy wypracowano wiele dokumentów wyjaśniających, skierowano też liczne pytania w sprawach budzących wątpliwości przedsiębiorców do Komisji Europejskiej, jednostek notyfikowanych oraz organizacji normalizacyjnych.

Z ramienia WUG pracom grupy będzie przewodniczył Mirosław Krzystolik, zastępca dyrektora departamentu energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Krzystolik ma blisko 15-letnie doświadczenie w nadzorze górniczym; wcześniej pracował w kopalni Śląsk w Rudzie Śląskiej, gdzie doszedł do stanowiska głównego elektryka. Jest absolwentem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, jednym z organizatorów systemu nadzoru rynku w Polsce w zakresie Dyrektywy ATEX.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE