ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: dobrze, by specustawa naftowa weszła w życie w I kwartale 2019 r.
04.12.2018r. 14:52

Z punktu widzenia budowy drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego dobrze byłoby, żeby tzw. specustawa naftowa weszła w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku - powiedział we wtorek Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Jak poinformował, w poniedziałek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym przyjął komitet stały Rady Ministrów.

Choć - przyznał Naimski - "chyba" nie ma szans, by specustawa naftowa została przyjęta jeszcze w tym roku, to "nastąpi to szybko".

"Z punku widzenia inwestycji, którą przygotowuje PERN istotne jest, by weszła ona w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku" - ocenił.

"To daje pewność tej inwestycji, która jest bardzo potrzebna, zawarta w polityce rządu" - dodał. W jego opinii budowa drugiej nitki ropociągu, którym tłoczona jest ropa z gdańskiego naftoportu do Płocka jest konieczna z dwóch powodów. Pierwszy to bezpieczeństwo. "Zawieszenie na jednej nitce transportu ropy jest bezpieczne, tym niemniej dobrze jest mieć alternatywę. Ale drugi powód jest biznesowy. W tej chwili rafinerie, szczególnie Płock, różnicują źródła dostaw, gatunki ropy. Stad sprostanie zapotrzebowaniu rafinerii jest trudne - teraz za każdym razem te gatunki ropy trzeba od siebie oddzielać, z biznesowego punktu widzenia to trudne" - mówił.
W 2014 roku udział dostaw ropy z Rosji do polskich rafinerii przekraczał 90 proc. przerobu tego surowca (zużycie krajowe w 2014 roku wyniosło około 24 mln ton). Od 2015 roku zmienia się struktura importu ropy do Polski. W ostatnich latach Polska zwiększyła import surowca z takich kierunków jak Arabia Saudyjska, Irak i Stany Zjednoczone.

W rządowej polityce dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym zapisano m.in., że PERN wybuduje drugą nitkę Rurociągu Pomorskiego, a realizacja tej inwestycji "jest istotna i niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego" Polski.

Projekt zakłada budowę drugiej nitki rurociągu na trasie wyznaczonej wzdłuż istniejącej I nitki Rurociągu Pomorskiego z Bazy w Miszewku Strzałkowskim do Bazy w Gdańsku. Rurociąg ma pracować dwukierunkowo, niezależnie od I nitki rurociągu. Według wstępnych szacunków parametry techniczne rurociągu pozwolą na przesył na trasie Baza Miszewko Strzałkowskie - Baza Gdańsk blisko 25 mln ton ropy rocznie. Jego długość ma wynieść ok. 242 km, średnica rurociągu 800 mm, zaś przepustowość to ok. 25 mln ton ropy rocznie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE