ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Branża ciepłownicza postuluje proklienckie zmiany regulacyjne - prezes PGE Energia Ciepła
14.01.2019r. 17:12

Branża ciepłownicza postuluje zmiany regulacyjne, które przyczyniłyby się do rozwoju kogeneracji oraz do utrzymania i pozyskania nowych klientów. Wśród proponowanych rozwiązań są m.in. system premii i upustów oraz zróżnicowane podejście do klienta - poinformował w poniedziałek Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła i prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).
"Ciepło systemowe jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów walki z niską emisją, a w konsekwencji ze smogiem. (...) PGE Energia Ciepła ma ambicję i jest oczekiwanie, że będziemy nakreślać kierunki i trendy rozwoju branży i trendy w legislacji. (...) W ramach Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych przygotowaliśmy szereg zmian w prawie energetycznym i rozporządzeniu taryfowym, które będą miały na celu rozwój branży, będą powodować asumpt prosprzedażowy i prokliencki. (...) Chcemy zaproponować klientom pewne udogodnienia, które ich u nas zatrzymają i zachęcą do przyłączania się nowych odbiorców" - powiedział prezes Wojciech Dąbrowski podczas kongresu Powerpol.

Jak poinformował, do rozwoju kogeneracji i rynku ciepła przyczyniłyby się cztery rozwiązania: dedykowane grupy taryfowe, ceny jednoczłonowe, premie i upusty.

"Wyodrębnienie klientów do odrębnych grup taryfowych jest dziś możliwe, ale chcielibyśmy ten katalog rozszerzyć i móc grupować klientów do grup taryfowych ze względu na charakterystykę odbioru, niezależną od temperatury zewnętrznej, czy ze względu na elastyczność poboru mocy, byśmy nie musieli stawiać źródeł szczytowych. Chcielibyśmy też mieć możliwość tworzenia grup dla odbiorów technologicznych. Postulowalibyśmy nawet, by ich całkowicie wyłączyć z taryfowania" - powiedział Dąbrowski. Drugim proponowanym rozwiązaniem mogłyby być ceny jednoczłonowe. To narzędzie funkcjonuje już dzisiaj, daje możliwość skalkulowania cen i stawek opłat jednoskładnikowych dla konkretnego odbiorcy ciepła w oparciu o ceny/stawki opłat zawarte w zatwierdzonej przez URE taryfie.

PGE Energia Ciepła proponuje stworzenie w rozporządzeniu taryfowym otwartego katalogu sytuacji, kiedy takie rozwiązanie jest możliwe np. gdy klient ma niezależne, alternatywne rezerwowanie mocy lub ma specyficzny pobór dużej ilości mocy, a przy tym niewielkiej ilości energii, tylko przez bardzo krótki lub sezonowy okres czasu. Według Dąbrowskiego trzecim instrumentem mogłyby być premie dla dystrybutora, wypłacane przez wytwórcę (przy systemach rozdzielonych), związane z rozwojem rynku lub jego segmentu, przyznawane na podstawie dedykowanych umów wspierających rozwój rynku pomiędzy wytwórcą i dystrybutorem.
"Chcielibyśmy mieć możliwość współfinansowania przedsięwzięć biznesowych polegających na rozwoju sieci" - powiedział prezes.

Branża ocenia, że takie rozwiązanie pozwoliłoby na zrównanie szans i potencjału ekonomicznego do rozwoju sieci do poziomu, jakie mają przedsiębiorstwa zintegrowane.

Dąbrowski dodał, że premie mogłyby być płacone przez dystrybutora lub wytwórcę na rzecz klienta końcowego w określonych przypadkach, tzn. klient musiałby spełnić pewne warunki takie jak charakterystyka odbioru zapewniająca wzrost efektywności wytwarzania, inna niż tylko związana z temperaturami zewnętrznymi, stopień wykorzystania mocy cieplnej nie powodujący konieczności inwestycji w źródła szczytowe, premia jako wynagrodzenie za aktywne zarządzanie popytem na energię i moc cieplną. Premie miałyby maksymalny czas trwania, powiązany z trwałością efektów ekonomicznych i okresem zwrotu dla dystrybutora lub wytwórcy. Dąbrowski proponuje też w sytuacjach nadzwyczajnych upusty w opłatach przyłączeniowych. Chodziłoby o inwestycje minimalizujące niską emisję lub dla realizacji celu zwiększenia sprzedaży produktów, np. chłodu. Branża chciałaby mieć też możliwość stosowania upustów w opłatach za sprzedaż ciepła i mocy.

"Mam nadzieję, że wraz z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie wkrótce złożymy kompleksową propozycję zmian legislacyjnych, służących branży kogeneracyjnej, która jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów w walce o czyste powietrze" - powiedział Wojciech Dąbrowski.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: mirek 14.01.2019r. 20:59
do zaproponowanych w tym artykule metod jest potrzebny system aktywnie wspomagający zarządzanie popytem na ciepło przy zachowaniu komfortu cieplnego odbiorców. Jeżeli ma być nowa grupa taryfowa, która będzie dedykowana dla odbiorców o określonym profilu pobory mocy cieplnej niezależnym od Tzewn, to odbiorca musi uzyskać realny wpływ na pobór mocy cieplnej, a dzisiaj takiego wpływu nie ma. Co więcej, nie ma nawet pojęcia o własnym profilu poboru mocy cieplnej, gdyż spółki ciepłownicze bronią się rękami i nogami przed udostępnieniem odbiorcom jakichkolwiek informacji z liczników zużycia ciepła, nie mówiąc o udostępnieniu tych informacji zdalnie, w czasie rzeczywistym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: głupota 15.01.2019r. 08:09
Ale zmiany, wszytsko można dziś robić, jednoczłonowa jest przecież, kto zabrania robienia umów partnerskich z wytwórcą jak na śląsku to robimy od lat, a że ciężko rozliczyć to już tylko kwestia podatkowa. Jak zwykle dziadki sie spotkały pogadały i tyle. Dlatego ciepłownictwo pachnie dziadostwem bo pracują tam sami emeryci i biznes to tylko ciepło i ciepło i tyle.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ciepłownik 17.01.2019r. 11:32
Myślę że kierunek jest dobry, bo po prostu trzeba od czegoś zacząć, ale niskiej emisji nie zlikwidujemy jak nie będzie dopłat i to dość wysokich do budowy sieci ciepłowniczych które jak sieć gazowa po prostu powinny być i wtedy będzie możliwość podpięcia wszystkich chętnych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE