ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME zapowiada pilną nowelizację ustawy o cenach energii elektrycznej
30.01.2019r. 14:36 30.01.2019r. 13:17

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja Europejska miała zastrzeżenia do ograniczenia roli Urzędu Regulacji Energetyki w ustalaniu nowych taryf.
"Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu" - powiedział minister Tchórzewski na antenie Radia RMF.

"Zobowiązaliśmy się, że wprowadzimy zmiany do końca marca" - dodał.

Tchórzewski poinformował też, że rozmowy z Komisją Europejską opóźniają wprowadzenie rozporządzeń do ustawy zakładającej zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja pyta o szczegółowe zapisy dotyczące rozliczeń między firmami i Funduszem Różnicy Cen.

W komunikacie prasowym resort energii poinformował, że zmiany, wynikające z konsultacji eksperckich z Komisją Europejską, dotyczyć będą kwestii technicznych i nie wpłyną na wysokość rachunku dla odbiorców końcowych.

"Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami rządu w 2019 roku ceny energii nie wzrosną" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, minister energii Krzysztof Tchórzewski.
28 stycznia minister Tchórzewski spotkał się z komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Arias Canete.

"Komisja Europejska zwróciła potrzebę zagwarantowania pełnej niezależności regulatora, z którą również zgadza się strona polska. Stanowisko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w przygotowywanej obecnie nowelizacji ustawy" - podał resort energii w środę.

"Rozmowy nt. polskiego mechanizmu prowadzone są na poziomie politycznym i eksperckim celem wypracowania wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej. Pozwoli to na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku energii elektrycznej" - dodano.

Resort energii poinformował jednocześnie, że Urząd Zamówień Publicznych zamieścił na swojej stronie internetowej opinię dotyczącą możliwości zmiany umowy na sprzedaż energii elektrycznej lub umowy kompleksowej w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Sum 01.02.2019r. 07:47
Rynek jest uwolniony lecz ten rynek, w którym "ręka jest wolna ale w trybach". Co to za rynek, gdzie część dostawców ma za darmo usługi systemowe (zapewniane przez innych). Co to za rynek, gdzie żaden z nowych i innowacyjnych (a jakże) nie buduje się bez dopłat. Co to za rynek, gdzie moc owszem jest konieczna ale tylko pieniądze z tego tytułu należą się tym co emitują mniej niż.... (czytaj gaz), a tak w ogóle to zapewniajcie usługi systemowe. Itd. O jakim rynku my tu mówimy? Co to za rynek, gdzie normy zmienia się w tempie uniemożliwiającym ekonomiczne dostosowanie (emisja + BAT)? Co to za rynek, gdzie już nikogo nie obchodzi cena dla odbiorcy tylko wprowadzane są obostrzenia poprzez setki niewinnych przepisów (np. w budownictwie).
Niestety ja to już widziałem. A kolegę uświadomię, socjalizm na szczęście napotyka na barierę braku środków i niezadowolenia społeczeństw. Pierwsze pomruki tych niezbyt zadowolonych z polityki klimatycznej zwane żółtymi kamizelkami już widać. Kołdra jak zwykle jest za krótka. A komitet partii chińskiej obraduje sobie i się doskonale bawi tym co wyprawia Europa. I inwestują w kolejne fabryki. A jakże no i w fotowoltaikę (produkcję przede wszystkim). A Europa próbuje ich zatrzymać cłami coraz bardziej rozbawiając towarzyszy z Chin.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE