ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME zapowiada pilną nowelizację ustawy o cenach energii elektrycznej
30.01.2019r. 14:36 30.01.2019r. 13:17

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja Europejska miała zastrzeżenia do ograniczenia roli Urzędu Regulacji Energetyki w ustalaniu nowych taryf.
"Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu" - powiedział minister Tchórzewski na antenie Radia RMF.

"Zobowiązaliśmy się, że wprowadzimy zmiany do końca marca" - dodał.

Tchórzewski poinformował też, że rozmowy z Komisją Europejską opóźniają wprowadzenie rozporządzeń do ustawy zakładającej zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja pyta o szczegółowe zapisy dotyczące rozliczeń między firmami i Funduszem Różnicy Cen.

W komunikacie prasowym resort energii poinformował, że zmiany, wynikające z konsultacji eksperckich z Komisją Europejską, dotyczyć będą kwestii technicznych i nie wpłyną na wysokość rachunku dla odbiorców końcowych.

"Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami rządu w 2019 roku ceny energii nie wzrosną" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, minister energii Krzysztof Tchórzewski.
28 stycznia minister Tchórzewski spotkał się z komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Arias Canete.

"Komisja Europejska zwróciła potrzebę zagwarantowania pełnej niezależności regulatora, z którą również zgadza się strona polska. Stanowisko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w przygotowywanej obecnie nowelizacji ustawy" - podał resort energii w środę.

"Rozmowy nt. polskiego mechanizmu prowadzone są na poziomie politycznym i eksperckim celem wypracowania wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej. Pozwoli to na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku energii elektrycznej" - dodano.

Resort energii poinformował jednocześnie, że Urząd Zamówień Publicznych zamieścił na swojej stronie internetowej opinię dotyczącą możliwości zmiany umowy na sprzedaż energii elektrycznej lub umowy kompleksowej w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: eldo 30.01.2019r. 19:19
Niestety sprawdził się najgorszy scenariusz, wielu ostrzegało min. Pan Prezes URE, że tak właśnie się to skończy. Należało rozmawiać z UE PRZED uchwaleniem ustawy, może nawet dla pewności i z ostrożności przejść procedurę notyfikującą - wypadało przeprowadzić RZETELNE konsultacje społeczne - zapytać chociaż przedstawicieli sektora co sądzą o przepisach. Niestety, zamiast tego dostaliśmy niedopracowany i niejasny projekt, opublikowany na parę godzin przed głosowaniem w formie autopoprawki, procedowany w nadzwyczajnym pośpiechu, bez jakichkolwiek konsultacji czy dyskusji. Mija miesiąc i okazuje się, że trzeba pilnie Ustawę nowelizować...a przecież nadal brak rozporządzeń wykonawczych i nie wiadomo kiedy się pojawią. Panie Ministrze dobrze że przyszła refleksja ale może warto tą refleksję rozszerzyć i po prostu w ramach nowelizacji tą złą Ustawę wysłać tam gdzie jej miejsce - do kosza. Równocześnie należy rozpocząć normalną pracę nad nowym projektem który przy udziale i przedstawicieli sektora, Pana Prezesa URE i wszystkich innych interesariuszy. Głęboko wierzą że można wypracować rozwiązania które uchronią obywateli przed podwyżkami cen energii ale także nie będą zaburzać działania rynku energii ani naruszać kompetencji PURE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ludwik 04.02.2019r. 11:39
Dlaczego problem wysokich cen energii elektrycznej w Polsce mitygowany jest przez sterowanie ceną oferowaną odbiorcy końcowemu. Czy wiadomo już dlaczego ceny na rynku tak drastycznie wzrosły w ostatnich miesiącach? Czy "majstrowanie" ministra Tchórzewskiego przy zasadach funkcjonowania rynku ee nie było aby jedną z przyczyn?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE