ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Senat bez poprawek przyjął nowelę Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej
12.07.2019r. 18:04

Senat bez poprawek przyjął w piątek nowelizację Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zakłada ona wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie ich do unijnych przepisów.
Za przyjęciem ustawy bez zmian głosowało 85 senatorów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja ustaw Prawo atomowe i ustawy o ochronie przeciwpożarowej została przygotowana przez resort środowiska. Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, ustawa ma na celu zapewnienie najwyższego możliwego do osiągnięcia poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. Jej celem jest też dostosowanie go do europejskich i światowych standardów, które cały czas są podnoszone.

"Przyjęcie projektu pozwoli na dostosowanie polskich przepisów do aktualnych europejskich i światowych standardów, wyników badań naukowych oraz doświadczeń międzynarodowych w zakresie ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego" - wyjaśniono w ocenie skutków regulacji ustawy. Dodano, że wdrożenie rozwiązań będzie się wiązało z dodatkowymi obciążeniami dla budżetu państwa w wysokości około 9-15 mln zł rocznie. Wydatki poniosą również niektórzy przedsiębiorcy (głównie z sektora skupu złomu i przetwórstwa złomu metali oraz zarządcy budynków). Te jednak są trudne do oszacowania.

Ustawa związana jest z dostosowaniem prawa polskiego do przepisów Unii Europejskiej. "Mamy już niestety dwuletnie zaległości, tak że czas nas goni, ponieważ Komisja Europejska wszczęła już pewne procedury. Liczymy na to, że zdążymy przed dalszymi krokami z wprowadzeniem w życie tych przepisów" - mówił w czasie obrad senackiej Komisji Środowiska prezes Państwowej Agencji Atomistyki, Andrzej Przybycin.

Przybycin, jako najważniejsze uregulowania zawarte w ustawie wskazał m.in. te dotyczące obrazowania pozamedycznego, dostosowanie wartości dawek granicznych, określenia zasad ochrony radiologicznej członków załóg statków powietrznych.
Ustawa ma też na celu podniesienie bezpieczeństwa funkcjonowania elektrowni jądrowych, co jest związane z doświadczeniami związanymi z katastrofą w Fukushimie - podkreślił Przybycin. "Nakładamy nowe, dodatkowe obowiązki na kierowników jednostek organizacyjnych posiadających pozwolenie na budowę, rozruch i cały proces eksploatacji obiektów jądrowych" - mówił.

"W tej chwili te przepisy dotyczą tak naprawdę reaktora badawczego (Maria w Otwocku-Świerku - przyp. PAP) i przechowalników obok niego. Natomiast w przyszłości, jeżeli powstanie elektrownia jądrowa (w Polsce - przyp. PAP), będziemy mieli przygotowane prawodawstwo, zaktualizowane do najwyższych standardów bezpieczeństwa, jakie w tej chwili w Europie obowiązują" - podkreślił Przybycin.

Wśród najistotniejszych problemów, które mają zostać rozwiązane dzięki nowelizacji, wskazano m.in. zwiększenie bezpieczeństwa stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych, zwiększenie transparentności działań organów dozoru jądrowego, wprowadzenie ograniczników dawek promieniowania jonizującego. W nowelizacji przewidziano również zwiększenie ochrony przed promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych; doprecyzowanie obowiązków i uprawnień osób sprawujących wewnętrzny nadzór nad działalnościami związanymi z narażeniem na promieniowanie jonizujące.

Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem zmian w ustawie o ochronie przeciwpożarowej, które mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE