ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Samorządy miast domagają się kolejnych poprawek w przepisach dotyczących dopłat do energii elektrycznej
19.08.2019r. 05:51

Zdaniem samorządów obecna ustawa nie gwarantuje niższych cen na równych zasadach, ponieważ niektóre z nich ominie zamrożenie cen na potrzeby oświetlenia - czytamy w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".
Jak wynika wyliczeń Związku Miast Polskich (ZMP), blisko 70 proc. sieci oświetlenia drogowego należy do grup energetycznych. Majątek samorządów stanowi mniejszość. Problemu z dopłatami nie będą miały gminy, do których należy infrastruktura, a także te, które korzystają z majątku Tauronu i PGE (ponieważ w przypadku tych grup umowy zakupu energii na potrzeby oświetlenia dróg podpisują samorządy). Drożej za energię zapłacą natomiast te gminy, które korzystają z usług Enei i Energi - informuje gazeta.

- Nie da się precyzyjnie policzyć tej kwoty, ale może to być kilkadziesiąt milionów złotych, a nawet powyżej stu milionów. O precyzję trudno. Problem nie dotyczy tylko dwóch spółek córek, działających w ramach dwóch grup z wielkiej czwórki firm energetycznych, ale także innych, jednostkowych przypadków. Na przykład w Kaliszu i okolicznych gminach z dopłat do prądu na oświetlenie nie skorzysta też spółka komunalna. Precyzyjne wyliczenia będzie można zrobić, gdy uwzględnimy wszystkie wnioski o dopłaty do prądu za drugie półrocze - przekonuje Marek Wójcik z ZMP w rozmowie z dziennikiem.
Samorządowcy będą zabiegać o wprowadzenie poprawki przy okazji prac nad kolejną nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, tak żeby dopłaty obowiązywały wszystkich odbiorców energii elektrycznej na potrzeby finansowanie oświetlenia miejsc publicznych, jednak prawnicy są sceptyczni - informuje "Puls Biznesu".

- Zmiana ma znaczenie dla tych gmin, w których oświetlenie było modernizowane przez stronę trzecią (np. spółkę energetyczną) i pozostaje własnością tej spółki, będącej zarazem odbiorcą końcowym. Wtedy, zgodnie z obecnymi przepisami, nie ma podstawy do żądania zwrotu kwot nadpłaconych za energię elektryczną - mówi dziennikowi Małgorzata Tabaszewska z Urzędu Miasta Kraków.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: no nie? 19.08.2019r. 11:12
To jest już tragikomedia - mam nadzieję że nowy minister ME ogarnie ten chaos...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE