ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME rozpoczęło pracę nad wdrożeniem dyrektywy UE ws. uwolnienia cen energii
31.10.2019r. 15:42

Ministerstwo Energii rozpoczęło prace nad wprowadzeniem do porządku prawnego do końca 2020 r. dyrektywy UE 2019/944 zakładającej m.in. swobodne kształtowania cen energii elektrycznej przez dostawców - napisało ME w odpowiedzi na interpelację poselską.
"Zgodnie z art. 71 dyrektywy (o sygnaturze 2019/944 - PAP), państwa członkowie zobowiązane są do zaimplementowania jej przepisów do 31 grudnia 2020 r. Mając na uwadze powyższy termin w Ministerstwie Energii rozpoczęto prace mające na celu wprowadzenie do porządku krajowego rozwiązań będących realizacją obowiązków wyznaczonych przez przepisy przedmiotowej dyrektywy w wyznaczonym czasie" - napisano.

"Przedmiotowa dyrektywa przewiduje m.in. zapewnienie swobody kształtowania cen energii elektrycznej przez dostawców. Pamiętać jednak należy, że szczególną ochroną obejmuje odbiorców dotkniętych ubóstwem energetycznym oraz odbiorców wrażliwych będących gospodarstwami domowymi. Na Państwa Członkowskie nakłada obowiązek zapewnienia odpowiedniego systemu pomocy socjalnej lub interwencji publicznej pod warunkiem spełnienia (...) warunków" - dodano.
Na początku października minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że jego resort uzgodnił z Ministerstwem Finansów, iż na 2020 rok pozostanie obniżona akcyza na ceny energii i opłata przejściowa.

Ustawa z grudnia 2018 roku ustaliła na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie ich cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 roku.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE