ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd chce przyjąć w I kw. '20 ustawę promującą wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych
20.12.2019r. 12:16

Rząd planuje przyjęcie w pierwszym kwartale 2020 roku projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Odpowiedzialnym za przygotowanie projektu ustawy jest Ministerstwo Aktywów Państwowych.

"Rozwiązaniem rekomendowanym w zakresie szybkiego rozwoju sektora wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na morzu, a co za tym idzie mitygacji ryzyka wystąpienia i utrzymania się luki generacyjnej oraz umożliwienia spełniania unijnych celów OZE, jest wprowadzenie odrębnego systemu wsparcia dedykowanego tej technologii, dopasowanego do jej uwarunkowań technicznych i ekonomicznych, a także wprowadzenie szeregu usprawnień w zakresie procedur administracyjnych w zakresie wydawania decyzji koniecznych dla realizacji projektów" - napisano w wykazie prac.

"Niecelowe jest powtarzanie regulacji ustaw wytyczających ramy prawne zagospodarowania przestrzennego na morzu, zagadnień środowiskowych i procesu budowlanego - w tym zakresie proponuje się jedynie wprowadzenie punktowych wyjątków od stosowania przepisów odpowiednich ustaw, bez zasadniczej ingerencji systemowej" - dodano.

System wsparcia finansowany będzie z istniejącej opłaty OZE, w której już dzisiaj uwzględnia się nakłady związane ze wsparciem potencjalnie przyznawanym morskim farmom wiatrowym, dlatego jego wprowadzenie nie spowoduje zwiększenia obciążenia odbiorców końcowych.
Zgodnie z dyrektywami unijnymi Polska zobowiązana jest do utrzymania po 2020 roku obowiązkowego udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto na poziomie nie niższym niż 15 proc. Do 2030 roku Polska zobowiązała się do przyczynienia się do osiągnięcia unijnego wspólnego celu OZE (32 proc.).

Dodatkowo w projekcie krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 Polska deklaruje osiągnięcie do 2030 roku 21 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto. Zgodnie z projektem, do 2030 roku przewiduje się wzrost udziału OZE do ok. 27 proc. w produkcji energii elektrycznej netto.

"Choć podejmowane przez rząd działania w zakresie nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii zmierzają w kierunku zapewnienia spełnienia przez Polskę celu OZE na 2020 r. i kolejnych, ambitnych celów na dalsze lata, w chwili obecnej brak jest regulacji, które skłaniałyby inwestorów do podjęcia kluczowych decyzji w odniesieniu do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej będzie natomiast kluczowy dla realizacji zobowiązań międzynarodowych w zakresie energetyki odnawialnej w horyzoncie długoterminowym, dlatego stworzenie regulacji prawnych, które stymulować będą rozwój tego sektora jest kluczowe" - napisano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE