ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lewiatan: z powodu epidemii wskazana zmiana ustawy o OZE
17.03.2020r. 13:08

Z powodu koronawirusa rząd - w ramach pakietu pomocowego- powinien zmodyfikować ustawę o OZE - uważa Konfederacja Lewiatan. Chodzi o terminy uruchamiania nowych źródeł w sytuacji, gdy epidemia wywołuje m.in. opóźnienia w dostawach komponentów.
Konfederacja wskazuje, że w ramach pakietu osłonowego, który przygotowuje rząd, potrzebna jest również zmiana ustawy o OZE, która wydłużyłyby o trzy miesiące terminy realizacji inwestycji i pierwszej produkcji energii z nowego źrodła odnawialnego, które wygrało aukcję.

W ocenie Lewiatana, dotrzymanie wymaganych prawem terminów w obecnej sytuacji jest największym problemem dla projektów fotowoltaicznych.

"Odbieramy sygnały od deweloperów, że m.in. dostawcy komponentów do ich farm fotowoltaicznych, z powodu rozprzestrzeniania się epidemii, powołują się na zawarte w umowach klauzule siły wyższej i nie gwarantują dostarczenia zamówionego towaru na czas" - podkreśliła dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan Dorota Zawadzka-Stępniak.
Jak wskazała, problem potęguje dodatkowo fakt, że większość obecnie instalowanych części jest produkowana i dostarczana z Chin. "W rezultacie wywiązanie się z terminów ustawowych może być niewykonalne, co pociągnie za sobą utratę wsparcia" - przypomniała.

Zgodnie z ustawą o OZE, niewytworzenie energii po raz pierwszy w terminie wskazanym w ustawie, np. z powodu opóźnienia inwestycji, powoduje także, że wytwórca nie może przystąpić z daną instalacją do aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z OZE przed upływem 3 lat, licząc od dnia, w którym zobowiązanie stało się wymagalne. A dodatkowo, gdy instalacja OZE nie wytworzy energii, kaucja wniesiona przy składaniu oferty nie podlega zwrotowi.

Dlatego Lewiatan proponuje wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawie o OZE, które umożliwiłyby wydłużenie terminów realizacji inwestycji i pierwszej produkcji energii o 3 miesiące, tak aby pozostały one na rynku.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE