ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAP konsultuje projekt rozporządzenia ws. paliw objętych obowiązkiem tworzenia zapasów
23.03.2020r. 11:01

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do konsultacji projekt rozporządzania, które określa wykaz surowców i produktów naftowych, uwzględnianych do ustalania ilości zapasów interwencyjnych. Zmiany wynikają z regulacji UE oraz m.in. zmian rynkowych.
Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Określa szczegółowy wykaz surowców i produktów naftowych uwzględnianych podczas ustalania ilości zapasów interwencyjnych - obowiązkowych i agencyjnych. Określa też surowce i paliwa, w których tworzy się zapasy interwencyjne, oraz wykaz paliw stanowiących podstawę do wyliczenia opłaty zapasowej.

Proponowane w projekcie zmiany obejmują połączenie dotychczasowych dwóch grup produktów naftowych - oleju napędowego i lekkich olejów opałowych oraz pozostałych olejów napędowych w jedną grupę produktów o nazwie oleje napędowe, w tym lekkie oleje opałowe.

Projekt zakłada też dodanie do wykazu kodów CN produktów trzech owych kategorii: półproduktów rafineryjnych, gazu LPG oraz oleju opałowego ciężkiego, wraz z odpowiednimi kodami CN.
Jak stwierdza się w uzasadnieniu, potrzeba wydania nowego rozporządzenia wynika m.in. z konieczności dostosowania wykazu surowców oraz produktów naftowych objętych systemem zapasów interwencyjnych do zmian wprowadzonych w Nomenklaturze Scalonej, Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2019/1776. Zmiana ta dotyczy dopuszczalnej zawartości siarki w olejach.

Konieczne jest też dostosowanie polskich regulacji do nowej definicji paliw ciekłych, zawartej w nowelizacji ustawy o zapasach z lipca 2019 r., która wprowadza nowe brzmienie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1099/2008.

Powodem są też zmiany parametrów surowcowych oraz technologicznych procesów produkcji paliw oraz zmian paliw przywożonych do Polski, które skutkują identyfikacją produktów naftowych w systemie zapasów interwencyjnych pod nowymi kodami CN, dotychczas niewymienionymi w obowiązującym rozporządzeniu.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE