ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lewiatan: zniesienie obowiązku sprzedaży energii przez giełdę niebezpieczne dla gospodarki
14.09.2020r. 20:14

Do planowanego przez rząd zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w konwencjonalnych źródłach na zorganizowanej platformie obrotu energią odniosła się Konfederacja Lewiatan w ocenie, której doprowadzi to wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce co niesie ze sobą zagrożenie dla funkcjonowania całej gospodarki.
W ocenie Lewiatana, efektem kilkuletniego funkcjonowania tzw. "obliga giełdowego" jest stabilizacja cen energii, a drastyczna zmiana wprowadzonych dwa lata temu regulacji jest szkodliwa zarówno dla uczestników rynku, jak i klientów - odbiorców energii.

- Z niepokojem przyjmujemy informacje o zmianach zasad sprzedaży energii. Jej uzasadnieniem miałoby być ograniczenie importu taniej energii do Polski. To chybiony argument, ponieważ obowiązek sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej w źródłach konwencjonalnych poprzez giełdę nie ma związku z jej importem do naszego kraju - mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jak podkreśla Lewiatan, efektem zniesienia obowiązku sprzedaży przez giełdę będzie wzrost cen energii elektrycznej w Polsce, co wobec głębokiego spadku PKB w br. jest szczególnie niebezpieczne dla gospodarki. Jednocześnie Konfederacja zwraca uwagę, że dodatkowo w roku 2021 odbiorcy zapłacą ponad 5 miliardów złotych więcej za energię elektryczną w postaci tzw. opłat mocowych. Jak zaznacza Lewiatan w takiej sytuacji absolutnie niedopuszczalne jest stworzenie przez rząd i ustawodawcę warunków sprzyjających dalszemu wzrostowi cen energii dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych.
Według Konfederacji zniesienie tzw. obliga giełdowego będzie skutkować znaczącym ograniczeniem konkurencji na rynku energii i wzrostem jej cen dla odbiorców końcowych, a także podważy wiarygodności i zaufania do polskiego systemu elektroenergetycznego, jako ogniwa w europejskiej strategii zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, w związku z możliwym interwencyjnym ograniczaniem wymiany międzysystemowej.

W ocenie Konfederacji ze względu na brak rynkowego poziomu cen energii wzrośnie ryzyko regulacyjne, co negatywnie wpłynie na inwestowanie w odnawialne źródła energii. W efekcie też będzie to stanowić zagrożeniem dla stabilnych warunków rozwoju nowych gałęzi przemysłu, działających na rzecz sektora OZE. Jednocześnie eksperci Lewiatana podkreślają, że zniesienie obliga giełdowego grozi utratą konkurencyjności przemysłu w związku z wyższymi kosztami energii elektrycznej oraz niespełnianiem oczekiwań rynkowych co do niskoemisyjności produktów.

- Apelujemy o przeprowadzenie szerokich konsultacji dotyczących zmiany regulacji tzw. obliga giełdowego i wysłuchanie przedstawicieli odbiorców energii oraz innych uczestników rynku. Zmiana tak ważnych regulacji ma fundamentalne znaczenie dla rynku energii i powinna zostać wnikliwie przeanalizowana z punktu widzenia korzyści i kosztów dla naszej gospodarki - podsumowuje Dominik Gajewski.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE