ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd zwolnił z pracami nad obiecanymi przepisami dla prosumentów
12.10.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Ministerstwo Klimatu miało opracować rozporządzenia, które doprecyzują problematyczne kwestie związane z rozliczeniami energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów i spółdzielnie energetyczne. Mimo, że zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku nowelizacją ustawy o OZE, takie przepisy miały się pojawić w pierwszym kwartale tego roku, a w maju Ministerstwo pokazało nawet projekty odpowiednich rozporządzeń, to zbliża się koniec 2020 roku, a prace nad nimi nie zostały jeszcze sfinalizowane.
Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, rozporządzenia regulujące kwestie rozliczeń prosumenckich, w tym w zakresie bilansowania międzyfazowego, miały pojawić się w pierwszym kwartale 2020 roku. Jednak - mimo zaprezentowania projektów tych rozporządzeń, co nastąpiło kilka miesięcy temu - mamy już czwarty kwartał 2020 r., a rozporządzeń nadal nie ma.

W maju Ministerstwo przedstawiło projekty trzech rozporządzeń mających związek z działalnością prosumentów i spółdzielni energetycznych. Były to:

- Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów energii odnawialnej

- Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączenia oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym

- Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń spółdzielni energetycznych

Portal Gramwzielone.pl zapytał Ministerstwo Klimatu o to, na jakim etapie są prace nad nowymi regulacjami dla prosumentów. Resort klimatu odpowiedział, że aktualnie zakończono analizę wszystkich uwag wniesionych w czasie konsultacji i przygotowano nowe wersje przepisów.

Nowych wersji rozporządzeń nie znajdziemy jednak jeszcze na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

- Na taki termin wpływ miała duża ilość zgłoszonych uwag, jak i również potrzeba uspójnienia przepisów wyżej wymienionego rozporządzenia z przepisami rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń spółdzielni energetycznych - odpowiedziało na pytanie Gramwzielone.pl Ministerstwo Klimatu.

W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z resortu klimatu, dowiadujemy się, że do najważniejszych zmian zawartych w nowej wersji przepisów dla prosumentów można zaliczyć uszczegółowienie sposobu bilansowania międzyfazowego i dokonywania rozliczeń prosumentów energii odnawialnej. Przekształcono również przepisy dotyczące stosowania systemów teleinformatycznych przez Operatora Sieci Dystrybucji i sprzedawców energii.

Serwis prasowy Ministerstwa Klimatu poinformował nas ponadto, że nowy projekty "prosumenckiego" rozporządzenia znajduje się "w toku prac legislacyjnych i w najbliższych dniach zostanie przekazany do dalszych prac w Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji".

Ministerstwo zakłada, że ogłoszenie tego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw nastąpi jeszcze w tym roku.

Uwagi operatów sieci

Wprowadzenie jakich rozwiązań zakładały zaprezentowane w maju projekty rozporządzeń regulujących zasady rozliczeń prosumentów i spółdzielni energetycznych?
Jak zapewniali autorzy projektu rozporządzenia dla prosumentów, jego zasadniczym celem jest określenie "dokładnego sposobu bilansowania energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej na wszystkich fazach, w tym w przypadku przyłączenia instalacji OZE jednofazowej na jednej fazie trójfazowej instalacji elektrycznej".

- Bilansowanie energii jest dokonywane w ciągu godziny. Od sumy energii pobranej w ciągu tej godziny odejmowana jest suma energii wprowadzonej w ciągu tej godziny. W ten sposób jedynie wynik tego działania jest traktowany na potrzeby rozliczeń jako energia wprowadzona lub pobrana (w zależności od wyniku), natomiast reszta traktowana jest jako autokonsumpcja, która nie podlega systemowi opustów czy opłatom, gdyż jest traktowana w sposób identyczny, jak energia która nie została pobrana ani wprowadzona do sieci. Dodatkowo, nie mają znaczenia różnice w zakresie ilości energii pobranej lub wprowadzonej fizycznie na poszczególnych fazach, gdyż ilość tej energii jest sumowana do ogólnej ilości energii wprowadzonej i pobranej w ciągu danej godziny, i w ten sposób bilansowana - czytamy w projekcie rozporządzenia zaprezentowanego w maju br.

Kolejny przepis ujęty w projekcie rozporządzenia z maja wyjaśniał, jak ma być rozumiane bilansowanie dla instalacji jedno- i trójfazowych.

- W takim wypadku energia wprowadzona przez instalację odnawialnego źródła energii na jednej fazie jest zaliczana na poczet sumy energii wprowadzonej na wszystkich fazach i rozliczana zgodnie ze wzorem. Instalacja jednofazowa odnawialnego źródła energii jest więc traktowana w sposób identyczny jak instalacja trójfazowa odnawialnego źródła energii - informował resort klimatu.

Autorzy projektu rozporządzenia uwzględnili także zasady rozliczania energii wprowadzanej i pobieranej z sieci w sytuacji posiadania przez odbiorcę taryfy wielostrefowej.

W międzyczasie, na etapie konsultacji zaprezentowanych w maju projektów rozporządzeń pojawiły się uwagi, które zostały wniesione m.in. przez państwowych operatorów sieci dystrybucyjnej i przesyłowej.

W ubiegłym miesiącu na stronie Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane uwagi do projektów prosumenckich regulacji, które zgłosili m.in. Tauron Dystrybucja, Energa SA, reprezentujące operatorów sieci dystrybucyjnych PTPiREE, grupujące spółki obrotu Towarzystwo Obrotu Energią, a także operator sieci przesyłowej PSE.

Pełna lista uwag wniesionych do projektu rozporządzenia w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów energii odnawialnej można znaleźć na stronie RCL

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Energetyk77 12.10.2020r. 16:43
To bardzo źle, że są opóźnienia we wprowadzeniu nowych przepisów, ponieważ falowniki PV muszą reagaować na zmiany w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 12.10.2020r. 22:58
Szkoda, że w tym prosumenckim amoku zapomniano, że jednym ze sposobów ograniczania strat sieciowych jest symetryzacja... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 15.10.2020r. 14:25
farmy fotowoltaiczne spółdzielni energetycznych powinny być traktowane i rozliczane jak prosumenci > zmniejszyć... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 17.10.2020r. 09:31
Jak rozwiązano rozliczenia wielostrefowe i ustawową zasadę magazynowania do jednego roku? Czy praktyka kartelowa... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE