ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EuRoPol Gaz: sąd umorzył odwołanie EuRoPol Gaz ws. taryfy SGT na 2021 r.
05.01.2021r. 15:32

Warszawski Sąd Apelacyjny umorzył w poniedziałek odwołanie spółki EuRoPol Gaz od decyzji Prezesa URE, zatwierdzającej taryfę przesyłową dla gazociągu jamalskiego (SGT) na 2021 r. - podał we wtorek EuRoPol Gaz na platformie GIIP.(Gas Inside Information Platform).

Sąd zdecydował, że odwołanie od decyzji, dotyczącej zatwierdzenia taryfy na 2021 r. nie będzie dalej procedowana - podał we wtorek EuRoPol Gaz na platformie GIIP (Gas Inside Information Platform), na której publikuje się informacje istotne dla stanu systemu gazowego.

28 grudnia 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił odwołanie EuRoPol Gazu od decyzji prezesa URE ws. taryfy na gazociągu jamalskim na 2020 r., co oznacza, że taryfa ta weszła w życie.

Jej stawki są o niemal 38 proc. wyższe od stawek taryfy z 2017 r., która obowiązywała do czasu wyroku w rozliczeniach za przesył gazu gazociągiem jamalskim. Była to ostatnia prawomocna taryfa. Decyzje taryfowe Regulatora na 2018 i 2019 r. były zaskarżane przez EuRoPol Gaz. Podobnie było z decyzją ws. taryfy na 2020 r., której dotyczy poniedziałkowe orzeczenie Sądu Apelacyjnego.

W czerwcu 2020 r. prezes URE zatwierdził taryfę EuRoPol Gazu na 2021 r. Również i ta decyzja została przez spółkę zaskarżona i do uprawomocnienia się nie obowiązywała. A zgodnie z poniedziałkową decyzją sądu, sprawa została umorzona.
Oznacza to, że na Jamale obowiązywać będzie ostatnia prawomocna taryfa, czyli ta na 2020 r.

EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiej części gazociągu tranzytowego Jamał-Europa. Spółka świadczy usługę przesyłową na podstawie koncesji wydanej przez prezesa URE na okres do 31 grudnia 2025 roku.

Funkcję operatora na tym gazociągu, na mocy decyzji prezesa URE, pełni Gaz-System, w którego dyspozycji - po wygaśnięciu w maju 2020 r. jednego z dwóch tzw. kontraktów historycznych - pozostaje ponad 90 proc. mocy przesyłowych gazociągu.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: xxx 05.01.2021r. 16:57
Po pierwsze, opublikował EuRoPol GAZ na platformie GIIP, której operatorem jest GAZ-SYSTEM, a po drugie, taryfa na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE