ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wniosek o odrzucenie i poprawki do projektu zmian ustaw "środowiskowych"
24.02.2021r. 22:40

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Projekt zmian ustaw o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wracają po II czytaniu w Sejmie do komisji. Zgłoszono do niego poprawki i wniosek o odrzucenie.
Poprawki do rządowego projektu zgłosił zarówno klub PiS, jak i kluby KO oraz Lewicy. Poprawki PiS, zgodne z deklaracjami przedstawiciela klubu wynikają z uwag biura legislacyjnego. W związku z tym projektem znów zajmie się w czwartek Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

KO i Lewica zgłosiły szereg poprawek, które mają według nich zapisy, w praktyce pozbawiających obywateli prawa wpływu na przedsięwzięcia oddziaływujące na środowisko. Jak wskazywali przedstawiciele tych klubów, projekt jest bardzo obszerny, a wpłynął do Sejmu zaledwie w piątek. Oceniali, że proponowane zapisy są tak skonstruowane, że w praktyce są martwe, np. wskazywane w projektach terminy odwołań od decyzji są praktycznie niemożliwe. Podano przykład 30-dniowego terminu odwołania, podczas gdy termin na udostępnienie potrzebnej do niego informacji wynosi również 30 dni, a dodatkowo urząd może go odmówić.

Z wnioskiem o odrzucenie projektu z powodów proceduralnych wystąpiło natomiast koło Polska 2050, wskazują na zbyt krótki odstęp między wniesieniem projektu, a I czytaniem.

Odpowiadając na pytania wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska stwierdziła, że zastrzeżenia do projektu i dyskusja być może wynika z niezrozumienia, ponieważ projekt jest trudny, a materia skomplikowana. Golińska oświadczyła, że projekt powstał w ciągłej dyskusji z KE, a w konsultacjach były też głosy, wskazujące, że w to w obecnym stanie prawnym możliwości sprzeciwów wobec wielu inwestycji są za duże. Dlatego, jej zdanie, proponowana regulacja to pójście drogą środka.
Według rządu, projekty implementują tzw. dyrektywę EIA i zwiększają uprawnienia przysługujące stronom postępowania i organizacjom ekologicznym w procesach inwestycyjnych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Organizacje ekologiczne i strony postępowania - na etapie postępowania odwoławczego od decyzji środowiskowej - mają móc wnioskować o zastosowanie środków tymczasowych wraz z możliwością złożenia skargi do sądu.

Ponadto - według rządu - w projekcie znalazły się rozwiązania, które zapewnią stronom postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych oraz organizacjom ekologicznym - na określonych warunkach - prawo do wnoszenia odwołań od decyzji inwestycyjnych, a w następnej kolejności - skarg ze względu na ich niezgodność z decyzją środowiskową do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE