ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Senacka komisja środowiska za poprawkami do ustaw "środowiskowych"
23.03.2021r. 17:15

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Senacka komisja środowiska rekomendowała we wtorek przyjęcie nowelizacji ustaw o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Komisja rekomenduje też poprawki.
Część z nich ma charakter redakcyjny. Pozostałe zostały przez komisję przyjęte, mimo negatywnego stanowiska rządu i przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Argumentowali oni, że proponowane w poprawkach zmiany doprowadzą do znaczącego opóźnienia niektórych postępowań, poprzez wprowadzenie zbyt dużej liczby "bezpieczników".

Ostatecznie komisja poparła poprawki, przewidujące np. zniesienie przepisu, mówiącego o tym, że organy wydające decyzje środowiskowe udostępniają je na BIP przez 14 dni. Przeciwnicy tego zapisu uważają, że po tym terminie decyzję mogą znikać z BIP, przez co zainteresowani mogą się o nich nie dowiedzieć.

Inna rekomendowana poprawka przewiduje dla organu 7-dniowy obowiązkowy termin udostępnienia dokumentacji sprawy na wniosek. Kolejna rozszerza możliwości wstrzymania decyzji o rygorze natychmiastowej wykonalności.

Generalnie autorzy poprawek argumentowali m. in., że przyjęty przez Sejm tekst nowelizacji znacząco skraca praktyczny termin na składań odwołań od rozstrzygnięć środowiskowych, co może utrudniać, albo wręcz uniemożliwiać takie działania.
Według rządu, ustawa w dostatecznym stopniu implementuje dyrektywę EIA, projekt powstał w wyniku dialogu z KE, a nowe przepisy zwiększają uprawnienia przysługujące stronom postępowania i organizacjom ekologicznym w procesach inwestycyjnych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Na przykład organizacje ekologiczne i strony postępowania - na etapie postępowania odwoławczego od decyzji środowiskowej - mają mieć możliwość wnioskowania o zastosowanie środków tymczasowych wraz z możliwością złożenia skargi do sądu.

Według autorów, w ustawie są rozwiązania, które zapewnią stronom postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych oraz organizacjom ekologicznym - na określonych warunkach - prawo do wnoszenia odwołań od decyzji inwestycyjnych, a w następnej kolejności - skarg ze względu na ich niezgodność z decyzją środowiskową do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE