ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sąd Najwyższy Kanady: opłaty od emisji zanieczyszczeń są zgodne z konstytucją
25.03.2021r. 18:07

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Zmiany klimatu są faktem i problemem ogólnokrajowym, więc rząd federalny ma prawo działać w ich sprawie, zaś opłata od emisji gazów cieplarnianych nałożona przez rząd federalny na prowincje, które nie mają własnych opłat, jest zgodna z konstytucją - ogłosił w czwartek Sąd Najwyższy Kanady.
Prezes Sądu Najwyższego sędzia Richard Wagner napisał w orzeczeniu w sprawie tzw. carbon tax, że globalne ocieplenie jest faktem i powoduje szkody wychodzące poza granice poszczególnych prowincji. Jest w związku z tym ogólnokrajowym problemem, tak jak ujmuje to art. 91 kanadyjskiej konstytucji, mówiący że parlament federalny może uchwalać ustawy "na rzecz pokoju, porządku i dobrych rządów" w sprawach nie zastrzeżonych dla prowincji. Właśnie na ten artykuł powoływał się przed sądem rząd federalny, uzasadniając swoje działania.

"Pozostawienie nawet jednej prowincji poza schematem opłat zagroziłoby sukcesowi w innych częściach Kanady" - zwrócił uwagę sędzia Wagner, dodając, że gdyby parlament nie podjął działań, "w całym kraju dałyby się odczuć nieodwracalne skutki".

Przy okazji Sąd Najwyższy, który swoją decyzję podjął większością głosów 6 do 3, zwrócił uwagę, że choć popularnie używanym określeniem jest "carbon tax" (podatek węglowy), to w istocie nie jest to podatek w rozumieniu konstytucyjnym, ale opłata nakładana przez regulatora. Opłata jest pobierana od emitentów, a następnie zwracana bezpośrednio Kanadyjczykom. Chodzi o to, by "carbon tax" nie obciążał indywidualnych podatników.

Minister środowiska Jonathan Wilkinson podczas konferencji prasowej w Vancouver podkreślał znaczenie orzeczenia Sądu Najwyższego, także dla odbudowy gospodarki po pandemii. W swoim stanowisku Wilkinson podkreślił, że "Sąd Najwyższy potwierdził, iż zmiany klimatu mają konsekwencje dla wszystkich Kanadyjczyków, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, a rząd federalny może nadal działać, by zanieczyszczanie środowiska nie było bezpłatne". Obecni na konferencji lekarze wskazywali też na skutki zanieczyszczenia środowiska odbijające się na zdrowiu Kanadyjczyków.
Parlament uchwalił w 2018 r. ustawę zgłoszoną przez rząd premiera Justina Trudeau w ramach wypełniania zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego z 2015 r. Ustawa nałożyła na prowincje i terytoria Kanady obowiązek wprowadzenia własnych systemów opłat od emisji do 1 stycznia 2019 r. lub zastosowania rozwiązań federalnych. Czwartkowe orzeczenie Sądu Najwyższego Kanady rozstrzygnęło wątpliwości zgłoszone przez prowincje Alberta, Ontario i Saskatchewan, które zaskarżyły do sądu narzucony im obowiązek naliczania opłat od emisji gazów cieplarnianych, uznając, że nałożenie takiej opłaty wychodzi poza kompetencje rządu federalnego. Sądy apelacyjne Saskatchewan i Ontario uznały opłatę za zgodną z konstytucją, w Albercie Sąd Apelacyjny uznał ją za niezgodną z konstytucją, a Sąd Najwyższy rozpatrzył trzy sprawy łącznie.

Orzeczenie Sądu Najwyższego ma także wymiar polityczny. Sąd w swoim orzeczeniu podkreślił, że "globalne zmiany klimatu są rzeczywiste". Trudeau napisał w komentarzu na Twitterze, że "zmiany klimatu są rzeczywistością, nie możemy temu zaprzeczyć, ale możemy podjąć działania, by z tym walczyć". Wilkinson w swoim stanowisku podkreślił, że "nie powinno być żadnych wątpliwości co do rzeczywistości zmian klimatu (...) tylko politycy konserwatywni to kwestionują". Opłatę kwestionowały rządy prowincji rządzonych przez konserwatystów, zaś w miniony weekend federalni konserwatyści odrzucili podczas swojej konwencji propozycję wpisania do dokumentu wyznaczającego polityczne kierunki działań partii zdania o tym, że "zmiany klimatu są rzeczywiste".

Kanadyjska opłata bazuje na pracach noblistów w dziedzinie ekonomii z 2018 r, Paula Romera i Williama Nordhausa. Romer wykazał jak zasady ekonomii i polityka gospodarcza wpływają na innowacyjność firm, formułując endogeniczną teorię wzrostu. Nordhaus był pierwszym badaczem, który opracował model zależności między gospodarką a klimatem, pozwalający na policzenie kosztów i korzyści. Carbon tax był stosowany w Kolumbii Brytyjskiej od 2008 r., a wg danych rządu prowincji w ciągu pierwszych 10 lat stosowania PKB Kolumbii Brytyjskiej wzrosło o 17 proc., a emisje zanieczyszczeń spadły o 4,7 proc.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: khr 26.03.2021r. 08:23
Słabo czytali tego Nordhausa, bo pisał także, że ocieplenie o 3-4 *C jest opłacalne, więc ekonomicznie nieuzasadniona... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE