ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd dostosuje przepisy o rekompensatach za energię elektryczną do wytycznych KE
04.05.2021r. 06:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Ogromny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 podwyższa także opłaty za energię. Duzi konsumenci otrzymują rekompensaty z wpływów ze sprzedaży przez Skarb Państwa uprawnień do emisji CO2. W tym roku krajowe firmy mogą otrzymać 890 mln zł, a w przyszłym prawie 2,2 mld zł - informuje "Puls Biznesu".
Zgodnie z wytycznymi KE, od 2022 r. zmieni się krąg beneficjentów uprawnionych do rekompensat. Wypadną np. dostawcy nawozów, a wpisane zostaną firmy paliwowe. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii (MRPiT) musi więc zmienić przepisy, by dostosować je do unijnych wytycznych.

"Dobiegają końca prace w nad projektem zmiany ustawy (...) o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Przewidujemy, że w drugim kwartale będzie on skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych" - poinformowało "Puls Biznesu" MRPiT.

Oprócz zmian na liście uprawnionych do rekompensat, KE dopuściła także zwiększenie "maksymalnej intensywności pomocy publicznej" w celu zapewnienia ochrony przed ryzykiem ucieczki emisji. Państwa członkowskie będą mogły określić wysokość rekompensat na poziome 1,5 proc. wartości dodanej brutto przedsiębiorstwa (GVA).
Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu przypomina, że w Polsce dotychczas całkowity limit rocznych rekompensat był ustalany kwotowo, a to nie gwarantuje podmiotom energochłonnym pokrycia kosztów emisyjnych na oczekiwanym poziomie. Uważa, że włączenie sektora paliwowego w krąg beneficjentów będzie wymagało zwiększenia puli przez polski rząd. Dlatego przedstawiciele firm energochłonnych zabiegają o procentowe określanie puli rekompensat, wyliczanych w stosunku do wartości wpływów ze sprzedaży przez skarb państwa uprawnień do emisji CO2 - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Czytaj również:

Temat nr 1 ostatnich dni - umowa społeczna dla polskiego górnictwa
 • Umowa w końcu oficjalnie podpisana
 • Co w umowie społecznej wynegocjonowały związki górnicze?
 • Umowa społeczna na ścieżce notyfikacyjnej. Na początek UOKiK

 • DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
  cire
  ©2002-2021
  Agencja Rynku Energii S.A.
  mobilne cire
  IT BCE