ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W II kwartale br. rząd planuje przyjąć projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków
10.05.2021r. 17:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków rząd planuje przyjąć w II kwartale 2021 r. - wynika z wpisu w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowela ma wdrożyć regulacje dot. świadectw charakterystyki energetycznej.
Jak wskazuje się w Wykazie, w zakresie zmian niezbędnych do prawidłowej implementacji dyrektywy 2010/31/UE, w projekcie założono, że projekt długoterminowej strategii wspierania renowacji budynków przygotowuje minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Proponowana regulacja ma zawierać zmiany wymagań w zakresie kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, umożliwienie powszechnego dostępu do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, czy wprowadzenie obowiązku montażu w odpowiednich budynkach systemów automatyki i sterowania.

Dodatkowo, dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu oceny energetycznej budynków, przewidziano m. in. wprowadzenie obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla nowych budynków z chwilą ich oddawania do użytkowania.
Mają też pojawić się mechanizmy gwarantujące przekazywanie świadectw charakterystyki energetycznej w związku ze sprzedażą lub wynajmem budynków lub części budynków, czy umożliwienie funkcjonowania świadectw charakterystyki energetycznej budynków lub części budynków oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji również w postaci elektronicznej.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, które pracuje nad projektem, nowe regulacja pozwolą na poprawę efektywności działania systemu weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej, na poprawienie działania systemu informowania potencjalnego nabywcy o charakterystyce energetycznej budynku lub części budynku.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE