ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Uwarunkowania i zasady funkcjonowania obszarów samowystarczalnych energetycznie - wybrane aspekty
24.06.2019r. 05:28

prof. dr hab. inż. Tomasz Popławski - Instytut Elektroenergetyki, Politechnika Częstochowska ("Nowa Energia" - 3/2019)
W Polsce coraz częściej dyskutuje się na temat samowystarczalności energetycznej. Wiele miast, gmin, związków gmin, czy też innych wydzielonych obszarów rozumianych jako sfera wspólnego działania, chce korzystać na dużą skalę z własnych zasobów energetycznych, przede wszystkich tych odnawialnych. Żeby właściwie opracować strategię rozwoju dla takich obszarów należy poprawnie zdefiniować pojęcie "obszar samowystarczalny energetycznie".
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Zygmunt Parczewski 26.06.2019r. 13:14
Przyznaję, że komentarz p. 'zgryźliwego' trafia w czuły punkt ale ... - każdego systemu sieciowego, który sam w sobie nie ma zdolności magazynowych- tu: KSE. Czyli jak zawsze definicje powinny być racjonalne, niezależnie od tego czy stosuje się je w skali kontynentu, regionu, kraju, czy gminy. Jednak zwracam uwagę, że w takim ujęciu KSE także nie jest samowystarczalny p. 'zgryźliwy', bo od kiedy wymyślono systemy połączone działają one (w tym KSE) w podobnym do opisanego przez pana reżimie. A zatem rozważania prof. T. Popławskiego (i jego zespołu) są prawidłowe - z dokładnością do definicji. Uważam natomiast że nadchodzi czas (niestety 10-15 lat) w którym KSE (instytucjonalnie PSE SA) stanie się głownie USŁUGODAWCĄ, a nie ŁASKAWCĄ, albo imperatorem w obszarze elektroenergetycznym. Niestety wymaga to czasu, a głównie przełamania obecnej doktryny rozwoju GIGANTO-SKALI na rzez rozwoju ogniw pośrednich, a te będą doskonałym pomostem do racjonalnego rozwoju układów lokalnych. I te wszystkie układy (o ile uzyskają zdolność techniczno-logistyczną) poza centralnym KSE powinny mieć priorytet w bilansowaniu lokalnych centrów popytowo-podażowych elektryczności i mocy. Oczywistym jest, że to KSE musi je wszystkie ubezpieczać bilansując - jak obecnie popyt z podażą mocy i energii. Bowiem KSE po to jest, czego zdaje się nadal wielu WIELKICH ENERGETYKÓW i POLITYKÓW 'pod napięciem' nie chce zrozumieć. Niestety pan 'zgryźliwy' wpisuje się w ten nurt myślenia, chociaż uczciwie przyznaję, że Jego uwagi techniczne są najczęściej słuszne i dobrze uzasadnione. Jednak to nowe wizje powodują nowy jakościowo rozwój społeczny i technologiczny. A w społeczeństwie obywatelskim o to głównie chodzi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE