ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: klient 18.03.2016r. 07:12
Ustawa bubel:

W umowach dotyczących usługi obejmujących okresy rozliczeniowe występują dwa terminy: dzień podpisania umowy oraz okres obowiązywania umowy.

W przypadku specyficznych usług, które z uwagi na swój charakter mają formę stałą jak np. dostawa gazu do gospodarstwa domowego (wody i energii elektrycznej) i sytuacji wygaśnięcia umowy lub wypowiedzenia jej ze strony sprzedawcy, kiedy nowa umowa, zawarta w kolejnym miesiącu jest traktowana jako kontynuacja usługi (z tym samym odbiorcą), powinna rozpoczynać się z ostatnim dniem wypowiedzenia umowy poprzedniej (z warunkiem podpisania jej w kolejnym miesiącu nie później niż 14 dni roboczych).

A więc nową umowę można podpisać przed lub po wygaśnięciu umowy aktualnej lecz jej okres obowiązywania rozpocznie się z dniem wygaśnięcia poprzedniej umowy. Jest to czytelna i logiczna zasada ułatwiająca rozliczenie usługi.

Niedopuszczalnym jest postępowanie zmierzające do sytuacji, w której sprzedawca (PSG) wymusza na kliencie okoliczności wytworzenia okresu nie objętego umową (np. przez dni wolne od pracy lub święta oraz własne dyspozycje) będąc przy tym świadomym konieczności użytkowania w tym okresie gazu przez osoby fizyczne (gospodarstwa domowe);

jednocześnie przypisywanie tego koniecznego użytkowania jako "nielegalnego poboru gazu" rozliczanego odrębnie jako koszty karne w oparciu o Ustawę Prawa Energetycznego art. 3 pkt. 18.

To po stronie sprzedawcy, który dysponuje odpowiednim (komputerowym) systemem informacji o okresie objętym umową leży obowiązek dopilnowania by nie doszło do okresu nie objętego umową, gdyż taki okres stanie się trudny do rozliczenia i w istocie to przeoczenie jest prezentem dla klienta.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE