Autor: klient 18.03.2016r. 07:12
Ustawa bubel:
W umowach dotyczących usługi obejmujących okresy rozliczeniowe występują dwa terminy: dzień podpisania umowy oraz okres obowiązywania umowy.
W przypadku specyficznych usług, które z uwagi na swój charakter mają formę stałą jak np. dostawa gazu do gospodarstwa domowego (wody i energii elektrycznej) i sytuacji wygaśnięcia umowy lub wypowiedzenia jej ze strony sprzedawcy, kiedy nowa umowa, zawarta w kolejnym miesiącu jest traktowana jako kontynuacja usługi (z tym samym odbiorcą), powinna rozpoczynać się z ostatnim dniem wypowiedzenia umowy poprzedniej (z warunkiem podpisania jej w kolejnym miesiącu nie później niż 14 dni roboczych).
A więc nową umowę można podpisać przed lub po wygaśnięciu umowy aktualnej lecz jej okres obowiązywania rozpocznie się z dniem wygaśnięcia poprzedniej umowy. Jest to czytelna i logiczna zasada ułatwiająca rozliczenie usługi.
Niedopuszczalnym jest postępowanie zmierzające do sytuacji, w której sprzedawca (PSG) wymusza na kliencie okoliczności wytworzenia okresu nie objętego umową (np. przez dni wolne od pracy lub święta oraz własne dyspozycje) będąc przy tym świadomym konieczności użytkowania w tym okresie gazu przez osoby fizyczne (gospodarstwa domowe);
jednocześnie przypisywanie tego koniecznego użytkowania jako "nielegalnego poboru gazu" rozliczanego odrębnie jako koszty karne w oparciu o Ustawę Prawa Energetycznego art. 3 pkt. 18.
To po stronie sprzedawcy, który dysponuje odpowiednim (komputerowym) systemem informacji o okresie objętym umową leży obowiązek dopilnowania by nie doszło do okresu nie objętego umową, gdyż taki okres stanie się trudny do rozliczenia i w istocie to przeoczenie jest prezentem dla klienta.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI