ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

Nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego
21.09.2017r. 09:19

12 września 2017 r. Parlament Europejski przyjął zmianę Rozporządzenia 994/2010, które zmienia uwarunkowania bezpieczeństwa dostaw, przejrzystości umów oraz wpłynie na zmiany warunków sprzedaży gazu
12 września br. Parlament Europejski przegłosowane nowe unijne przepisy zwiększające solidarność energetyczną państw członkowskich. Zmiany mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu (Security of gas Supply - SoS), jako efektu solidarnej współpracy w ramach regionalnych grup koordynujących. Regulacja proponuje uściślenie procedury informacyjnej i planów działania w celu szybkiego zażegnywania kryzysów. Polska została przypisana do dwóch grup związanych z trasą dostawy przez Ukrainę i Białoruś, ale nie została uwzględniona w grupie krajów Morza Bałtyckiego, pomimo fizycznych połączeń z Niemcami oraz dostaw przez terminal LNG w Świnoujściu. Regulacja powinna zostać oceniona w perspektywie budowy Baltic Pipe.

Pomimo zastrzeżeń do modelu zarządzania bezpieczeństwem w ramach formuły N-1, została ona utrzymana wraz z propozycją konsultacji dostosowujących do nowych wymagań. Wprowadzony został wymóg priorytetu wykorzystania przepustowości na połączeniach międzysystemowych (np. Mallnow, GCP, Cieszyn oraz do magazynów) przed innymi rezerwacjami. Każde państwo będzie mogło skorzystać na wniosek ze wsparcia po spełnieniu przesłanek środka ostatniej potrzeby przy uwzględnieniu modelu rozliczeń i kompensacji wolumenów dostaw między krajami. Regulacja przewiduje szczegółowy harmonogram wejścia w życie, przedstawienia symulacji scenariuszy przepływów, przygotowania szczegółowych wytycznych, zawarcia porozumień między poszczególnymi państwami wraz z przyjęciem niezbędnych środków oraz zgłoszeniem aktualizacji planów do Komisji w celu ich zaopiniowania. Dopiero szczegółowe ustalenia zaprezentują konsekwencje finansowe dla krajowej gospodarki zgodnie z metodyką cost benefit analysis i cross-border cost allocation.

Regulacja wprowadzi wymóg dostosowania krajowych przepisów do nowych zasad ustalenia odbiorców chronionych i solidarnościowych, w tym sposobu stosowania środków SoS. Mają oni zostać objęci bezwzględną ochroną na wypadek niedoborów paliwa, nawet kosztem wstrzymania dostawy dla największych odbiorców przemysłowych z innych państw członkowskich. Uprzywilejowane podmioty zyskują wręcz gwarantowane dostawy gazu, nie tylko w skali państwa, ale również regionu. Dostawy gazu w sytuacjach kryzysowych będą rozliczane według ustalonego mechanizmu cenowego.

Z ciekawością oczekujemy na skutki wprowadzenia mechanizmów przejrzystości kontraktowej jako udostępniania (przy zachowaniu poufności) treści umów paliwowych opiewających na odpowiednio wysokie wolumeny (> 28 proc. konsumpcji krajowej) dla kontraktów trwających ponad rok wraz z obowiązkiem dwustopniowej notyfikacji. Regulacja przewiduje szczegółowy zakres udostępniania danych. Zwiększa to nadzór UE nad krajową polityką energetyczną państw członkowskich, którym będzie udzielone wsparcie w postaci możliwości zgłoszenia zastrzeżeń do zawieranych umów.

Regulacja jest klasyfikowana jako obszar SoS, ale będzie miała również wpływ na zmianę krajowych przepisów, w szczególności dla konkurencyjnych dostawców importujących gaz. Zachęcamy do kontaktu podmioty zainteresowane dostosowaną do ich potrzeb analizą regulacyjną (w jaki sposób nowe przepisy mogą wpłynąć na działalność sprzedawców i odbiorców gazu oraz w jaki sposób mogą one wpłynąć na konkurencję).
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE