ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

Rekomenduje się, aby wzmocnienie ochrony energetycznej infrastruktury krytycznej nie sparaliżowało energetyki
05.10.2017r. 11:00

Zakończyły się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych oraz ustawy o zarządzaniu kryzysowym (nr UD299).
Projekt przewiduje objęcie przepisami ustawy operatorów infrastruktury krytycznej, w tym energii elektrycznej i gazu oraz ropy naftowej. Z katalogu uchwal organu spółki, które mogą zostać objęte sprzeciwem Ministra ds. Energii, mają zostać usunięte uchwały o przyjęciu planu rzeczowo-finansowego, planu działalności inwestycyjnej i wieloletniego planu strategicznego, ponieważ plany zawieraj kierunki rozwoju spółki, co nie oznacza realizacji, która stanowi rzeczywiste zagrożenie dla funkcjonowania, ciągłości działania i integralności infrastruktury krytycznej.

Ustawa wydłuża terminy zgłoszenia sprzeciwu wobec określonych czynności spółki stanowiących rzeczywiste zagrożenie dla infrastruktury krytycznej. Dodano szczególne uprawnienia wobec operatorów systemów przesyłowych energii i gazu, wskazując że podmiotem odpowiedzialnym w tym zakresie będzie Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Nowa regulacja zakłada obowiązek powołania niezależnego pełnomocnika we wszystkich systemach infrastruktury krytycznej wraz z wykorzystaniem definicji operatora infrastruktury krytycznej. Określono kryteria wyboru oraz zadania i uprawnienia nowych pełnomocników ds. infrastruktury krytycznej.
18 września br. projekt został skierowany do konsultacji z możliwością zgłaszania uwag w terminie 14 dni od daty otrzymania. Regulacja ma znaczenie dla działalności przedsiębiorstw energetycznych, które są zobowiązane do aktualizacji modelu zarządzania infrastrukturą krytyczną, z uwagi na możliwość wniesienia sprzeciwu wobec działań spółek, które mogą stworzyć rzeczywiste zagrożenie dla funkcjonowania, ciągłości działania i integralności infrastruktury krytycznej. Procedura zdefiniowania takich okoliczności wraz z terminami i sposobem zarządzania tym obszarem stanowi wyzwanie dla całego obszaru energetyki.
Monitor Gazowy

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: manager 07.10.2017r. 20:50
Kolejny obowiązek zgody Ministra może znacznie opóźnić szybkość podejmowania decyzji przez spółki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE