ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

Zmiana rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego
23.11.2017r. 15:25

Nowe Rozporządzenie 2017/1938 wprowadza obowiązki dotyczące dużych kontraktów importowych oraz nowe uwarunkowania bezpieczeństwa dostaw, co wpłynie na zmianę sprzedaży gazu.
Nowe Rozporządzenie 2017/1938 z dnia 25/10/2017 uchyla rozporządzenie 994/2010, w ten sposób, że obowiązuje od 1/11/2017, jednakże cześć przepisów będzie stosowana dopiero od 1/12/2018. Regulacja zakłada zwiększenie regionalnej współpracy w ramach grup koordynujących ds. gazu w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw gazu (Security of gas Supply - SoS). Pomimo fizycznych dostaw gazu z Niemiec oraz przez terminal LNG w Świnoujściu, Polska nie została zaliczona do grupy krajów Morza Bałtyckiego. Przepustowości na połączeniach międzysystemowych (np. Mallnow, GCP, Cieszyn oraz do magazynów) mają uzyskać priorytet wykorzystania przed innymi rezerwacjami. W przypadku zakłócenia dostaw gazu, państwa członkowskie będą mogły na wniosek skorzystać ze wsparcia w ramach grupy regionalnej.

Zmiana rozporządzenia wprowadza wymóg dostosowania krajowych przepisów w zakresie definicji odbiorców chronionych i solidarnościowych, ta część odbiorców zostanie objęta bezwzględną ochroną na wypadek niedoborów paliwa, nawet kosztem wstrzymania dostawy dla największych odbiorców gazu z innych państw członkowskich. Wprowadza to nowe standardy w zakresie dostaw gazu. Zgodnie z ustalonym harmonogramem, przedstawiona zostanie symulacja scenariuszy przepływów oraz wytyczne do modelu rozliczenia i zawarcia stosownych porozumień w celu przyjęcie niezbędnych środków w celu wdrożenia pojawiających się obowiązków wraz ze zgłoszeniem aktualizacji planów działań do opinii Komisji. Zgodnie z metodyką cost benefit analysis i cross-border cost allocation zostaną ustalone konsekwencje finansowe wdrożenia nowych przepisów. Rynek gazu oczekuje na ustalenie mechanizmu cenowego rozliczenia dostaw w okresie kryzysu.

Regulacja wprowadza mechanizm kontroli dużych kontraktów importowych gazu (> 28% konsumpcji krajowej) jeżeli przekraczają rok wraz z obowiązkiem dwustopniowej notyfikacji na szczeblu krajowym i unijnym. Zwiększa to nadzór UE oraz wsparcie dla mniejszych krajów przy negocjacjach z dużymi dostawcami gazu. Regulacja ma wpływ na krajowe przepisy, w szczególności dla konkurencyjności dostaw oraz w zakresie importu gazu.
Monitor Gazowy

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE