ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

Lewiatan: Przyjęcie nowelizacji odnośnie OZE pozytywnym i znaczącym etapem procesu legislacyjnego
06.03.2018r. 17:13

Przyjęcie przez Radę Ministrów długo procedowanej ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, jest pozytywnym i znaczącym etapem toczącego się procesu legislacyjnego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej zakończyć prace parlamentarne nad projektem i by ustawa mogła szybko wejść w życie.
Co do zasady pozytywnie należy ocenić rozwiązania zawarte w dodawanych art. 70a-70f, dotyczących wytwórców w małej instalacji lub mikroinstalacji oraz wytwórców, o których mowa w dodawanym art. 70g (wytwórca energii elektrycznej w instalacji, gdzie łączna moc zainstalowana jest nie mniejsza niż 500 kW i nie większa niż 1 MW).

Pozytywnym rozwiązaniem, ułatwiającym rozwój morskich fam wiatrowych, są zmiany w art. 75 ustawy oze, które ułatwią wystartowanie w aukcji instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystującej do wytworzenia energii elektrycznej energię z wiatru na morzu. Proponowana zmiana art. 75 ust. 5 pkt 3 wprost stanowi, że w aukcji może wystartować podmiot, który posiada prawomocne pozwolenie na wznoszenie i wykorzystanie sztucznych wysp (...) oraz ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Wystartowanie w aukcji nie będzie obwarowane koniecznością posiadania pozwolenia na budowę.

Z zadowoleniem należy przyjąć zmiany w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, w szczególności w zakresie nowej definicji "elektrowni wiatrowej", co powiązano ze zmianami w prawie budowlanym, gdzie na nowo zdefiniowano pojęcie "budowli". Powyższa zmiana, która zacznie działać od 1 stycznia 2018r. powinna usunąć wątpliwości interpretacyjne dotyczące zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a być może wpłynie pozytywnie na toczące się postępowania administracyjne i sądowo-administracyjne.

Pozytywnie należy również ocenić zmiany w art. 13 ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. W szczególności wyeliminowano 3 letni termin "ważności" pozwoleń na budowę dotyczących elektrowni wiatrowych. Zgodnie z art. 13 ust. 3a postępowania w przedmiocie zmian pozwoleń na budowę prowadzi się na podstawie przepisów dotychczasowych (a wiec na podstawie przepisów sprzed wejścia w życie ustawy "antywiatrakowej"). Dodatkowo, gdy będzie wymagana zmiana decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji w postaci elektrowni wiatrowych, wówczas nie będzie konieczności stosowania kryteriów odległościowych z art. 4 (minimalna odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego - 10 h).
Konfederacja Lewiatan
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE