ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrawo
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PATRON MERYTORYCZNY
Kancelaria prawnicza Wardyński i Wspólnicy

Prawo

KOMENTARZE
11.05.2016r. 09:51

Weronika Pelc, Marek Dolatowski, praktyka doradztwa dla sektora energii kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Pod koniec zeszłego tygodnia pojawił się zapowiadany projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Już wstępna lektura pokazuje, że wymaga on poprawek redakcyjnych i merytorycznych.
10.05.2016r. 21:25

adw. Marek Dolatowski, praktyka doradztwa dla sektora energii, r. pr. Agnieszka Kraińska, praktyka europejska, kancelaria Wardyński i Wspólnicy
Zgodnie z wyrokiem TSUE1 Komisja Europejska, wskutek zawyżenia maksymalnej liczby bezpłatnych uprawnień do emisji przyznawanych w ramach przeciwdziałania zjawisku carbon leakage błędnie wyliczyła współczynnik korygujący. Komisja ma 10 miesięcy na poprawienie błędnie wyliczonych wartości, co doprowadzi do zmniejszenia zakładanych przydziałów najprawdopodobniej od 2018 r.
09.05.2016r. 11:41

Karol Lasocki, partner kierujący Departamentem Energetyki Innowacyjnej i Ochrony Środowiska, K&L Gates
K&L Gates omawia najważniejsze propozycje zmian, jakie niesie ze sobą dla przedsiębiorstw energetycznych projekt nowelizacji Ustawy o OZE, zgłoszony przez posłów partii rządzącej i opublikowany na stronach Sejmu 6 maja 2016 r.
05.04.2016r. 09:10

Karol Lasocki, Piotr Michajłow - K&L Gates
Nie budzi naszych wątpliwości, że projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ("Projekt") wymaga notyfikowania Komisji Europejskiej przed jego uchwaleniem, jako przepisy techniczne, dotyczące turbin wiatrowych. Taka konkluzja została również zawarta w opinii MSZ z 31 marca 2016 r. przedłożonej do Projektu. Niewywiązanie się z obowiązku notyfikacji doprowadzi najprawdopodobniej do odmowy stosowania nienotyfikowanych przepisów technicznych przez sądy polskie i prawnego chaosu. Ma to już w Polsce obecnie miejsce w stosunku do nienotyfikowanych przepisów technicznych zawartych w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
25.03.2016r. 09:04

dr Christian Schnell, radca prawny, Przewodniczący Komisji econet-poland przy Polsko Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej
W dniu 18 marca 2016 r. sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przyjęła swoje sprawozdanie. Posłowie nie przyjęli zasadniczych uwag zgłaszanych zarówno przez ekspertów z branży jak i inwestorów. Wiele kontrowersyjnych rozwiązań nadal pozostaje w treści projektu ustawy.
25.03.2016r. 09:02

Bogdan Rzońca, poseł Prawa i Sprawiedliwości
"Celem projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych jest ochrona interesów mieszkańców, zdrowia ludzi. Chodzi nam o ucywilizowanie procesów inwestycji, eksploatacji elektrowni wiatrowych i uzupełnienie luk prawnych, które powodowały nieprawidłowości" - powiedział nam poseł Bogdan Rzońca, sprawozdawca projektu tej ustawy.
02.03.2016r. 11:21

Teresa Wójcik, Redakcja BiznesAlert.pl
Kolejna inicjatywa ustawodawcza dotycząca elektrowni wiatrowych została podjęta przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości już w bieżącej kadencji, 19 lutego br. Grupa ta wniosła projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
26.11.2015r. 09:32

Bohdana Horáčková
Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny CEZ Polska
Wdrażanie ustawy OZE oraz przepisów wykonawczych nadal trwa, a sama ustawa nie daje pełnego obrazu systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii. Po opublikowaniu ustawy zostały przygotowane rozporządzenia wykonawcze a dla niektórych z nich proces konsultacji jeszcze się nie zakończył. W sumie dopiero komplet wszystkich regulacji - 22 rozporządzeń wykonawczych powinien dać pełen obraz systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Dla inwestorów niezwykle istotne jest poznanie wszystkich rozporządzeń wykonawczych, aby mogli w pełni świadomie podjąć decyzje o podejściu do aukcji i ewentualnej realizacji inwestycji. Ponadto wyjaśnienia wymagają liczne rozbieżności interpretacyjne ustawy OZE.
21.11.2015r. 09:45

Jak wskazała w środowym expose premier Beata Szydło, w sektorze energetycznym mamy "ogromną ilość problemów". Jak je rozwiązać i jakie są najważniejsze wyzwania nowego rządu w kwestii energii odnawialnej - zapytał przedstawicieli branży OZE portal Gramwzielone.pl?
16.09.2015r. 21:45

Z projektu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie ceny referencyjnej na 2016 rok wynika, że rząd nie zamierza ułatwić inwestycji w energetykę wiatrową. O ile wiatraki na lądzie mogą jeszcze odnaleźć się w systemie aukcyjnym, o tyle projekty typu offshore przy proponowanym wsparciu nie mają szans.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE